izpis_h1_title_alt

Uporabnost različnih pasti za monitoring divjih čebel : magistrsko delo
ID Koderman, Blaž (Avtor), ID Vrezec, Al (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Bevk, Danilo (Komentor), ID Glavan, Gordana (Recenzent), ID Verovnik, Rudi (Član komisije za zagovor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (3,38 MB)
MD5: 86618B9770C6ED532E7058B3D8F040F4

Izvleček
Namen naloge je bil raziskati učinkovitost lovilnih krožnikov in križno prestreznih pasti za monitoring divjih čebel in jih med seboj primerjati. Križno prestrezne pasti so na trgu relativno nove, zato smo jih primerjali z do sedaj standardno metodo lovilnih krožnikov. Preverili smo vpliv barve in okoliške vegetacije na lovljenje s pastmi. Pasti smo preizkusili v letu 2018 in sicer na dveh lokacijah, v Ljubljani in na Polici pri Grosupljem. Na vsaki lokaciji smo imeli pet vzorčnih mest, na katerih smo vzorčili dvakrat mesečno od maja do septembra. Na vsakem vzorčnem mestu smo postavili tri lovilne krožnike in dve križno prestrezni pasti, vzorčenje pa je trajalo 48 ur. V pasti se je skupaj ulovilo 414 čebel. Velika večina čmrljev (91 %) se je ulovila v modre križne prestrezne pasti, ostale divje čebele pa so se najbolj lovile v lovilne krožnike, predvsem rumene. Rezultati kažejo, da so pasti uporabne za monitoring čebel in da z njimi zajamemo tako čmrlje kot druge divje čebele. Pridobljeni podatki in izkušnje so pomembni za vzpostavitev monitoringa divjih čebel v Sloveniji.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:monitoring, opraševalci, divji opraševalci, čmrlji, pasti, križne prestrezne pasti
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:BF - Biotehniška fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[B. Koderman]
Leto izida:2021
Št. strani:VII f., 47 str.
PID:20.500.12556/RUL-131887 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:595.7(043.2)
COBISS.SI-ID:79629571 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:06.10.2021
Število ogledov:1331
Število prenosov:84
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Usability of different traps for wild bees monitoring : magistrski študij - 2. stopnja
Izvleček:
The aim of this thesis was to analyze the efficiency of pan traps and vane traps in the monitoring of wild bee populations. Vane traps appeared on the market relatively recently, so their efficiency was compared to pan traps, which continue to serve as a standard trapping method. Furthermore, we were interested in the effects of trap colouration and nearby vegetation on trap efficency. In 2018, bees were collected from two locations: Ljubljana and Polica pri Grosuplju. At each location, five sampling sites were set up and examined, twice monthly from May to September. Traps were left in the field for 48 hours before collection. In total, 414 bees were caught. The blue vane trap was found to be most attractive to most bumblebees (91 %), while other wild bee species were caught predominately in pan traps, especially yellow ones. The results of this study are vital to the development of local wild bee monitoring in Slovenia.

Ključne besede:monitoring, pollinators, wild pollinators, bumblebees, traps, vane traps

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj