izpis_h1_title_alt

Pomoč in podpora matičnim družinam v sistemu rejništva : diplomsko delo
ID Lužar, Tamara (Author), ID Mesec, Bojana (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Rape Žiberna, Tamara (Co-mentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (2,45 MB)
MD5: A0A0B734DE0DF713B717F3FBF658849B

Abstract
Diplomsko delo obravnava pogled socialnih delavk, ki delajo na področju rejništva in njihovo refleksijo na delo z matičnimi družinami. Zajema načine pomoči, ki jih socialne delavke nudijo matični družini ob odhodu otroka v rejništvo, tekom rejništva in ob zaključku rejništva. Delo z matično družino je predstavljeno še v povezavi s kompetencami, ki jih socialne delavke potrebujejo za delo na tem področju ter znanja in metode dela, na katere se opirajo. Vključuje tudi izzive, s katerimi se srečujejo socialne delavke pri delu z matično družino in na kakšen način se s temi izzivi spoprijemajo. Na začetku teoretičnega dela sta predstavljeni definicija matične družine in definicija rejništva. Predstavljene so tudi zakonske podlage za delo z matično družino ter oblike pomoči in podpore, ki jih nudi center za socialno delo, ter druge teme, ki se na to navezujejo. V empiričnem delu je predstavljena kvalitativna raziskava, ki sem jo opravila s petimi socialnimi delavkami, zaposlenimi na centrih za socialno delo, ki delajo na področju rejništva. Empirično gradivo sem zbrala s pomočjo vnaprej pripravljenih smernic za intervju. V raziskavi sem analizirala, na kakšen način poteka delo na centrih za socialno delo na področju rejništva, oblike pomoči in podpore, ki jih socialne delavke nudijo na začetku rejništva, v času rejništva in ob zaključku rejništva, na kakšen način socialne delavke vključujejo delo s perspektive moči, na kakšen način socialne delavke zagotovijo glas matični družini, s katerimi izzivi se srečujejo socialne delavke in kako se z njimi spoprijemajo, načine ravnanja z uporabniki v neprostovoljnih transakcijah ter kompetence in znanja, ki so potrebna za delo z matičnimi družinami. Pridobljene podatke sem predstavila v rezultatih.

Language:Slovenian
Keywords:rejništvo, socialno delo z družino, matična družina, center za socialno delo, pomoč in podpora
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FSD - Faculty of Social Work
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[T. Lužar]
Year:2021
Number of pages:1 spletni vir (1 datoteka PDF (136 str.))
PID:20.500.12556/RUL-128946 This link opens in a new window
UDC:364-782.42
COBISS.SI-ID:83599363 This link opens in a new window
Publication date in RUL:19.08.2021
Views:1071
Downloads:134
Metadata:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Help and support for biological families in foster care system
Abstract:
This paper studies viewpoints of social workers who work in the field of foster care and their reflection on work with biological families. It includes types of assistance that social workers offer to biological families when their child is placed into foster care, during foster care and at the end of foster placement. Work with biological families is presented also in relation to social workers' competencies required for the work in this field as well as skills and methods they rely on. In addition, the paper presents challenges faced by social workers in the work with biological families and how they cope with such challenges. In the beginning of the theoretical part, the terms biological family and foster care are defined. The legal basis for work with biological families is presented, along with types of assistance and support provided by social work centres and other related topics. The empirical part presents a qualitative research conducted with five social workers, employed in social work centres and working in the field of foster care. The empirical material was collected with the help of pre-prepared interview guidelines. In the research, I analysed how work in the field of foster care is conducted in social work centres, and I examined types of assistance and support provided by social workers at the start of foster care, during foster care and at the end of foster placement. I also studied how social workers undertake work from the position of power, how they ensure that biological families are heard, and what challengers they face and how. In the end, I analysed how service users in involuntary transactions are handled, and I portrayed the competencies and skills required to work with biological families. The acquired data were presented in the results.

Keywords:foster care, social work with a family, biological family, social work centre, assistance and support

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back