izpis_h1_title_alt

»Mi« in »Oni«: begunci v Evropski uniji in primer mladoletnih beguncev v Postojni : begunci v Evropski uniji in primer mladoletnih beguncev v Postojni
ID Kašca, Laura (Author), ID Šabec, Ksenija (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (793,99 KB)
MD5: 54F553D51F970ADC2533E15F0F813E3E

Abstract
Predsodki, ki nas spremljajo v vsakdanjem življenju se pogosto pojavljajo v odnosu do tujega, neznanega, »drugega«. V javnem diskurzu je prevladujoča percepcija migrantov in beguncev kot nasprotje »naši« identiteti, kot izključenega in nas ogrožajočega »drugega«. Tako imenovana begunska kriza v letih 2015 in 2016 je odklonilen in celo sovražen odnos do beguncev in migrantov še okrepila. Nesprejemanje in izključevanje je šlo v Sloveniji tako daleč, da je imela država težave pri namestitvi mladoletnikov brez spremstva. Kako se lahko vse to dogaja sredi Evrope blagostanja in splošno sprejetih demokratičnih vrednot? Evropske države so poskušale vzpostaviti skupen evropski azilni sistem, ki pa se je ob prihodu velikega števila beguncev izkazal za neučinkovitega. Evropske države so se vsaj na deklarativni ravni lotile prenove skupnega azilnega sistema, vendar pa ostaja velik razkorak med sprejetimi direktivami in ravnanji, ki jih države izvajajo na mejah. V Postojni so v Dijaškem domu SGLŠ nastanili mladoletne begunce brez spremstva, ki so bili v lokalnem okolju pozitivno sprejeti. Z metodo fokusnih skupin različnih generacij sem poskušala v diplomskem delu ugotoviti, v kolikšni meri in če sploh so med lokalnim prebivalstvom Postojne in okolice prisotni predsodki do beguncev. Namen diplomske naloge je torej analiza vzpostavitve in uresničevanja skupne evropske azilne politike in predstavitev primera dobre prakse nastanitve mladoletnih beguncev brez spremstva v Postojni.

Language:Slovenian
Keywords:Predsodek, begunec, skupna evropska azilna politika, Postojna, fokusne skupine.
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FDV - Faculty of Social Sciences
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[L. Kašca]
Year:2021
Number of pages:81 str.
PID:20.500.12556/RUL-127951 This link opens in a new window
UDC:316.647.8:341.43(497.4)(043.2)
COBISS.SI-ID:71133443 This link opens in a new window
Publication date in RUL:30.06.2021
Views:1412
Downloads:178
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:»Us« and »Them« : Refugees in the European Union and the case of underage refugees in Postojna : diplomsko delo
Abstract:
Prejudice is a part of our everyday life, and everybody upholds it to some extent. Often, they it is developed in our relationship with the foreign, the unknown, the “other”. In the public discourse, the migrants and refugees are widely perceived as being the opposite of our identity, they are the excluded » Others« that threaten us. The so called “migrant crisis” of 2015 and 2016 only amplified the negative, even hostile attitude towards the refugees and migrants. In Slovenia, the lack of acceptance and the exclusion of refugees were so severe that the state had trouble finding a suitable accommodation for the unaccompanied minors. How is this possible in the prosperous Europe that prides itself in its widely accepted democratic values? The European countries tried to establish the Common European Asylum System, which proved to be ineffective when large numbers of refugees started arriving. The system undertook some reforms, at least on the declarative level, but a wide gap between the adopted directives of the EU and the actual handling of the situation on the borders remains. In Postojna, the unaccompanied minors were housed in the SGLŠ school dormitory, where they were positively accepted by the local population. In my thesis I tried to determine to what extent, if at all, the residents of Postojna and its surroundings are prejudiced against the refugees. The purpose of this thesis is to analyse the implementation and execution of the Common European Asylum System and to present an example of successful accommodation of unaccompanied underage migrants in Postojna.

Keywords:Prejudice, refugee, Common European Asylum System, Postojna, focus groups.

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back