V tej disertaciji je opisano, kako lahko stohastične metode uporabimo za računanje doznega polja v okolici reaktorja TRIGA. Simuliramo lahko tako normalno obratovanje reaktorja kot tudi nezgodne dogodke. Poznavanje doz je ključno za zagotavljanje varnega delovnega mesta operaterjem in raziskovalcem. Ocena doznih polj za nezgodne primere je pomembna za ustrezno načrtovanje varnostnih in zaščitnih ukrepov.
Sprva je bil narejen popolnoma nov MCNP model reaktorja TRIGA, ki zajema reaktorsko sredico, obdajajoče komponente znotraj betonskega ščita, kar je bilo že modelirano tudi v obstoječem modelu. Poleg tega je bila modelirana tudi reaktorska ploščad, celotna reaktorska hala, reaktorska klet in komandna soba z namenom izračuna nevtronskih in gama doznih polj. Vir nevtronov in takojšnjih gama žarkov je bil validiran na primeru odprtega obsevalnega kanala št. 5. Reaktor je obratoval na nizki moči, med tem pa smo lahko merili dozno polje v okolici kanala. Vir zakasnelih žarkov gama je bil validiran na primeru, ko smo obsevan gorivni element vstavili v transportno posodo, v njeni okolici pa smo pomerili dozno polje.
Ker so se izračunani rezultati dobro ujemali z izmerjenimi, smo model uporabili za nadaljnje računanje doznega polja v primeru obratovanja reaktorja na polni moči v okolici novega ščita pri kanalu št. 5. Na podlagi dobrega ščitenja ovrednotenega z metodo razvito v disertaciji, smo ščit tudi namestili. Napravili smo tudi analizo doznega polja v okolici reaktorja za primer nezgode izgube reaktorskega hladila (Loss of water event - LOWE), kjer smo prav tako uporabili enako metodo Takšna analiza je bila v preteklosti že opravljena, vendar le z determinističnimi metodami. Prvič do sedaj smo napravili analizo doznega polja v reaktorski hali za primer nezgode puščanja bazena za izrabljeno hladilo. Rezultati bodo uporabljeni v novi reviziji Varnostnega poročila za raziskovalni reaktor TRIGA Mark II na IJS.
|