izpis_h1_title_alt

Človeško telo kot premoženje
ID Kovač, Eneja (Author), ID Žnidaršič Skubic, Viktorija (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (658,37 KB)
MD5: A8323F140ED5DDA45BDE85C5C92ED56F

Abstract
V transplantacijski medicini in njeni pravni ureditvi povsod po svetu velja načelo altruizma in prepoved trgovanja z organi. Kljub prepovedi pa sta razširjena črni trg in transplantacijski turizem, kjer prihaja do izkoriščanja in oškodovanja ljudi. Edina izjema je Iran, ki je prvi vzpostavil zakonit trg z organi in s tem skrajšal čakalne liste ter omejil črni trg. Za vzpostavitev zakonitega trga z organi je potrebno človeško telo dojemati kot premoženje, slednje pa je mogoče le ob stališču družbe, da je to etično in moralno sprejemljivo. Ob preučitvi stališč medicinskih etikov, filozofov in pravnikov sem predstavila argumente za in proti zakoniti trgovini z organi, ugotovila sem, da je mnenje posameznika vezano na njegove osebne okoliščine in na družbo, v kateri živi. Slabši kot je standard, bolj so posamezniki pripravljeni prodati svoj organ. Vzpostavitev zakonite trgovine z organi na območju Slovenije je v prihodnosti zaradi stroge pravne ureditve in dobrih mednarodnih povezav preko organizacije Eurotransplant, ki zagotavlja organe za darovanje, skoraj nemogoča. V primeru pomanjkanja organov obstaja možnost vzpostavitve opt out sistema, ki je v primerjavi z zakonito trgovino z organi družbeno bolj sprejemljiv in bi skrajšal čakalne vrste za transplantacijo. Vzpostavitev zakonite trgovine z organi je možna le v primeru priznanja lastninske pravice na človeškem telesu in priznanja svobodne volje posameznika, da lahko s svojim telesom prosto in razpolaga.

Language:Slovenian
Keywords:trgovina z organi, transplantacijski turizem, načelo altruizma, lastninska pravica na organih in tkivih.
Work type:Master's thesis/paper
Organization:PF - Faculty of Law
Year:2020
PID:20.500.12556/RUL-120895 This link opens in a new window
COBISS.SI-ID:30814211 This link opens in a new window
Publication date in RUL:26.09.2020
Views:1148
Downloads:209
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Human body as property
Abstract:
The principle of altruism and the prohibiton of organ trafficking applies to transplant medicine and its legal regulation all over the world. Despite the prohibition, the black market and transplant tourism are widespread and people are exploited and harmed. The only exception is Iran, which is the first country to establish a legal market with organs, thus shortening waiting lists and restricting the black market. In order to establish a legal market with organs, it is necessary to perceive the human body as property, which can only be achieved if society finds it ethically and morally acceptable. In studying the views of medical ethicists, philosophers and jurists, I have presented arguments for and against legal organ trafficking, and I have come to realize that an individual's opnion is tied to his personal circumstances and the society in which he or she lives. The worse the standard, more is everyone willing to sell their organ. In Slovenia the establishment of legal trade in organs in the future is almost impossible due to strict legal regulation and good international realtions through the organization Eurotransplant, which provides organs for donation. In the event of a shortage of organs, it is possible to enable the opt out system, which is, compared to legal trade more acceptable and would shorten the waiting lists for transplantation of organs. The establishment of leal trade is possible only in the case of recognition of property rights on the human body and recognition of a free will to dispose of one's own body.

Keywords:organ trafficking, transplant tourism, altruism, property rights on organs and tissues.

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back