izpis_h1_title_alt

VKLJUČEVANJE OSEB Z INVALIDNOSTJO NA TRG DELA V SLOVENIJI IN PRIMERJAVA Z NEMČIJO
ID NEDELJKOVIĆ, LARA (Author), ID Aristovnik, Aleksander (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (1,68 MB)
MD5: 8B913B05AE6C8EE10302755C53B472A4

Abstract
Diplomsko delo opisuje problematiko vključevanja oseb z invalidnostjo na trg dela. Zakonodaja se je skozi čas spreminjala in skladno s tem tudi načini njihovega zaposlovanja. Z ozirom na to, da gre za depriviligirano skupino ljudi, sprememba zakonodaje ne nujno vpliva na izboljšane možnosti zaposlitve, saj je ta proces dostikrat podvržen diskriminaciji. Namen diplomskega dela je proučiti poznavanje in metode pri vključevanju oseb z invalidnostjo na trg dela v Sloveniji in Nemčiji. Cilj diplomskega dela je pregled literature, znanstvenih člankov, ki se nanašajo na izbrano temo. Osebe z invalidnostjo so tiste, ki so zaradi svojih posebnosti pogostokrat odrinjene na rob družbenega življenja. Čeprav imajo osebe z invalidnostjo kar nekaj pravic, se dogaja, da so njihove pravice pogostokrat kršene ali celo spregledane. Te osebe so precej bolj izpostavljene diskriminaciji na vseh področjih svojega življenja. Posledice zaradi diskriminacije imajo za vse osebe lahko negativne učinke, ki lahko vodijo tudi v smrt. Tudi takrat, ko osebe z invalidnostjo iščejo zaposlitev, se zgodi, da delodajalci raje zaposlijo zdravo osebo, saj imajo zato manj skrbi in obveznosti. Tako v Sloveniji kot tudi v Nemčiji so osebe z invalidnostjo precej izpostavljene brezposelnosti in prejemajo nižje prihodke kot ostali. Po navadi so take osebe razporejene na delovna mesta, ki jih ljudje dojemajo kot manj vredna in so tudi slabše plačana. Zato da bi osebam z invalidnostjo omogočili lažje in hitrejše zaposlovanje, države izvajajo različne ukrepe za hitrejše zaposlovanje in ponujajo delodajalcem različne olajšave in spodbude, če zaposlijo osebo z invalidnostjo. Država pomaga delodajalcem pri stroških prilagoditve delovnega prostora, da delavec lažje in učinkoviteje opravi delo, kar je cilj vsakega delodajalca. V diplomskem delu smo ugotovili, da so v Nemčiji uspešnejši pri zaposlovanju oseb z invalidnostjo kot v Sloveniji.

Language:Slovenian
Keywords:oseba z invalidnostjo, zaposlovanje, diskriminacija, finančne spodbude, Slovenija, Nemčija
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FU - Faculty of Administration
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[L. Nedeljković]
Year:2020
PID:20.500.12556/RUL-119522 This link opens in a new window
COBISS.SI-ID:27766531 This link opens in a new window
Publication date in RUL:09.09.2020
Views:1446
Downloads:234
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:THE INTEGRATION OF PERSONS WITH DISABILITIES INTO THE LABOUR MARKET IN SLOVENIA AND COMPARISON WITH GERMANY
Abstract:
This bachelors thesis focuses on the issues of integrating people with disabilities into the labour market. In accordance with the modification of the legislation, the ways of employing this group of people have also changed. Considering the fact that these individuals fall into the underpriviliged group, modifying the legislation does not necessarily aid the process of employment, as the latter is often subject to discrimination. The purpose of this bacherlor's thesis is studying and examining the methdos of integrating people with disabilities into the labour market of Slovenia and Germany. The aim of this thesis is to present an overview of literature and scientific articles pertaining to the subject. It is people with disabilities who are the most often subject to social marginalisation due to their special characteristics. In spite of the many rights disabled people have, it frequently occurs that they are violated or not even taken into account causing individuals to become even more exposed to discrimination in all areas of their lives. The consequences of discrimination can have negative effects on people which may result in death. When disabled people look for jobs, employers often prefer to hire a healthy individual as they have less concerns and obligations. As is the case in Slovenia, disabled people in Germany also suffer from unemployment and compared to other people receive lower income. They are given positions perceived as worth less and consequently less paid. In order to ensure easier and faster employment of disabled people, countries have been implementing measures offering the employers various reliefs and incentives should they hire a disabled person. The country supports employers in dealing with the costs of adapting their working space so that the employees work more easily and efficiently, which is the goal of every employer. It has been found out that Germany is more successful in employing people with disabilities compared to Slovenia.

Keywords:disabled people, employment, discrimination, financial incentive, Slovenia, Germany

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back