izpis_h1_title_alt

Internments after the First World War. The case of women in the Northern Adriatic, 1918-1920
ID Bajc, Gorazd (Author)

.pdfPDF - Presentation file, Download (244,20 KB)
MD5: B6BEB55EA914767B964AC9317F53048A
URLURL - Source URL, Visit http://zdjp.si/wp-content/uploads/2018/12/AH_26-2018-4_BAJC.pdf This link opens in a new window

Abstract
In November 1918, at the end of World War I, the new Italian authorities arrested several persons in the territory of Venezia Giulia, Rijeka (Fiume) and some parts of Dalmatia and interned some of them in the interior of Italy. A detailed examination of many documents and lists that are kept in Roman and Trieste archives reveal that around 850 civilians were interned, including women. Internments after the First World War in the Slovenian/Croatian-Italian contact area have still not received in-depth analysis; however, even less is known about the internment of women.

Language:English
Keywords:Venezia Gulia, Rijeka, Istria, Dalmatia, Italy, women, teachers, internments, violence, transition
Typology:1.01 - Original Scientific Article
Organization:FF - Faculty of Arts
Publication status:Published
Publication version:Version of Record
Year:2018
Number of pages:Str. 1017-1040
Numbering:Letn. 26, št. 4
PID:20.500.12556/RUL-117821 This link opens in a new window
UDC:94(450.3+497.57+497.47)\"1918/1920\"
ISSN on article:1318-0185
DOI:10.19233/AH.2018.42 This link opens in a new window
COBISS.SI-ID:24359688 This link opens in a new window
Note:
Avtorjeva afiliacija: Univerza v Mariboru, Filozofska fakulteta. Naslov v slovenskem jeziku: Internacije po prvi svetovni vojni. Primer žensk Zgornjega Jadrana, 1918–1920. Povzetek v slovenskem jeziku: Novembra 1918, po koncu prve svetovne vojne, je na območju Zgornjega Jadrana (v Julijski krajini, na Reki in delu Dalmacije) italijanska stran – kot nova zasedbena oblast – aretirala več oseb in nekatere internirala v notranjost italijanske države. Podrobna analiza številnih dokumentov in seznamov, ki so shranjeni v osrednjem arhivu v Rimu (Archivio Centrale dello Stato) in tržaškem delu državnega arhiva (Archivio di Stato di Trieste), je pokazala, da je bilo iz omenjenega območja internirah kakih 850 civilnih oseb, čeprav so se v tedanjem času in se tudi v nekaterih sodobnih delih pojavljajo precej nižje, a hkrati različne številke. Pregled virov med drugim pokaže, da so bile med interniranimi osebami tudi ženske. Če na splošno o internacijah po prvi svetovni vojni na slovensko/hrvaško-italijanskem stičnem območju še zmerom nimamo neke poglobljenebanalize, ostaja tematika interniranih žensk še manj raziskana. Avtor je ugotovil, da soboblasti večino interniranih žensk obtoževale, da so projugoslovansko usmerjene oziroma da so izvajale projugoslovansko propagando in da so se aktivno vključevale v druge protiitalijanske aktivnosti. Največ takih “subverzivnih” žensk je spadalo v kategorijo učiteljic. Izkazalo se je tudi, da so bile repatriacije precej komplicirane in so se v nekaterih primerih močno zavlekle. Lokalne uprave so na primer odgovornost prenašale na druge, med raznimi resorji pa je obenem vladala zmeda in birokracija je očitno imela svojo težo pri zavlačevanju izpustitev. Hkrati beležimo nekaj primerov slabe organiziranosti oblasti: zapisovalcem so na primer slovenski in hrvaški (in nekateri drugi) priimki povzročali težave; večkrat so jih zgrešeno zapisovali in je zaradi tega prihajalo tudi do nesporazumov in zavlačevanj. Pravzaprav ni bilo razlik v ravnanju do interniranih – ne glede na to, ali so to bili moški ali ženske. Prava razlika je bila le v kvantifikaciji: izmed kakih 850 interniranih civilistov je bilo žensk približno “le” 35/45. Številke niso povsem točne, ker je del seznamov slabo čitljiv in dopuščamo možnost podvojitve priimkov in imen. Kakor koli že, internacije so posredni pokazatelj razmer izpred 100 let, ko so bile na območju Zgornjega Jadrana – v prvi fazi problematične in travmatične tranzicije ob koncu prve svetovne vojne – tudi ženske, čeprav v manjšem številu, polnopravno vključene v dinamike političnih in nacionalnih sporov. Na tak ali drugačen način so bile angažirane oziroma niso bile pasivne in tudi v tem je slika zelo podobna glede na internirane moške. Z drugimi besedami: njihove razmere – žensk – moramo, vsaj v okviru naslovne tematike, preučevati ravno tako kot razmere moških.
Publication date in RUL:28.07.2020
Views:1240
Downloads:256
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Record is a part of a journal

Title:Acta Histriae
Shortened title:Acta Histriae
Publisher:Zgodovinsko društvo za Južno Primorsko, Società storica del Litorale, Zgodovinsko društvo za Južno Primorsko, Società storica del Litorale, Zgodovinsko društvo za Južno Primorsko, = Società storica del Litorale, Znanstveno raziskovalno središče Republike Slovenije, = Centro di ricerche scientifiche della Repubblica di Slovenia, Science and Research Centre of the Republic of Slovenia, Zgodovinsko društvo za Južno Primorsko, Univerza na Primorskem, Znanstveno raziskovalno središče, Zgodovinsko društvo za Južno Primorsko, = Società storica del Litorale, Zgodovinsko društvo za Južno Primorsko, = Società storica del Litorale, Inštitut IRRIS za raziskave, razvoj in strategije družbe, kulture in okolja, = Istituto IRRIS di ricerca, sviluppo e strategie della societa, cultura e ambiente
ISSN:1318-0185
COBISS.SI-ID:34491648 This link opens in a new window

Licences

License:CC BY-NC 4.0, Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International
Link:http://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/
Description:A creative commons license that bans commercial use, but the users don’t have to license their derivative works on the same terms.
Licensing start date:28.07.2020

Secondary language

Language:Italian
Title:Internamenti dopo la Prima Guerra Mondiale. Il caso delle donne nell’Alto Adriatico, 1918–1920
Abstract:
Nel novembre del 1918, alla fine della Prima Guerra Mondiale, le nuove autorità italiane arrestarono diverse persone nel territorio della Venezia Giulia, a Fiume (Rijeka) ed in alcune parti della Dalmazia e ne internarono alcune nell’entroterra italiano. L’esame dettagliato di molti documetni ed elenchi che sono conservati negli archivi di Roma e Trieste rivelano che furono internati circa 850 civili, incluse donne. Gli internamenti dopo la Prima Guerra Mondiale nell’area di confine tra Slovenia, Croazia ed Italia non sono stati ancora analizzati in maniera puntuale, ed ancor meno si conosce riguardo agli internamenti di donne.

Keywords:Venezia Gulia, Fiume, Istria, Dalmazia, Italia, donne, maestre, internamenti, violenza, transizione

Projects

Funder:EC - European Commission
Funding programme:H2020
Project number:742683
Name:Post-war trasistions in gendered perspective: the case of the North-Eastern Adricatic Region
Acronym:EIRENE

Funder:ARRS - Slovenian Research Agency
Project number:P6-0138
Name:Preteklost severovzhodne Slovenije med srednjo Evropo in evropskim jugovzhodom

Funder:ARRS - Slovenian Research Agency
Project number:J6-7152
Name:Oborožena meja. Politično nasilje v severnem Jadranu, 1914-1941.

Funder:ARRS - Slovenian Research Agency
Project number:J6-9356
Name:Antifašizem v julijski krajini v transnacionalni perspektivi, 1919-1954

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back