Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Hidro-hegemonija ali hidro-harmonija? : "Pet načel miroljubnega sožitja" v kontekstu kitajskega upravljanja s čezmejnimi vodnimi viri
ID
Morgan, Maja
(
Avtor
),
ID
Istenič, Saša
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(1,78 MB)
MD5: 8F4A9D49563E71DAD1AF6804CABFE463
Galerija slik
Izvleček
Vzpon Kitajske predstavlja eno ključnih akademskih in političnih vprašanj zadnjih desetletij, vendar pa se te diskusije le redko dotikajo kitajskega pristopa k (so)upravljanju čezmejnih vodnih virov. V času vedno večjega pomanjkanja vode in hkratne rasti gospodarstva ter prebivalstva v regiji, pa zadostna preskrba z vodo prihaja v ospredje strateških izzivov. Magistrska naloga na primeru reke Brahmaputre analizira kitajske specifike iskanja ravnotežja med harmonično družbo in odnosi s sosednjimi državami na eni strani, ter ohranjanjem hidrološkega primata nad vodnimi viri, ki izvirajo na območju Ljudske republike Kitajske. Kitajska namreč do današnjega dne nima podpisanega pravno-zavezujočega sporazuma o deljenju voda Brahmaputre s sosednjo Indijo. Memorandumi o sodelovanju sicer nakazujejo dobre namere, hkrati pa dopuščajo zadosten manevrski prostor za razvoj hidroloških projektov. Ta nekompatibilnost se kaže tudi pri poizkusu aplikacije vodil kitajske zunanje politike, kot so definirana v sporazumu Pet načel miroljubnega sožitja. V času, ko so čezmejne vode lahko orožje, t.i. »harmonično sobivanje« namreč ne dopušča sočasne avtonomnosti oz. ekskluzivnosti upravljanja z lastnimi viri in neškodovnja državam ob relativnem spodnjem toku. Magistrska naloga preko matrice Transboundary Water Interaction NexuS (TWINS) pokaže, da dobronamerna politična retorika kitajske vlade med leti 2012 in 2018 soobstaja s hegemonskimi vizijami in unilateralnimi dejanji. Rezultat je sumničava Indija in politizacija oz. celo sekuritizacija vodnih virov v uradni retoriki, ki ju trajno lahko odpravijo le ustrezni pravnomočno mehanizmi.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
Kitajska
,
Brahmaputra
,
TWINS
,
hidro-hegemonija
,
harmonija
Vrsta gradiva:
Magistrsko delo/naloga
Tipologija:
2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:
FF - Filozofska fakulteta
Kraj izida:
Ljubljana
Založnik:
[M. Morgan]
Leto izida:
2019
Št. strani:
64 str.
PID:
20.500.12556/RUL-113104
UDK:
32(510)
COBISS.SI-ID:
49462787
Datum objave v RUL:
04.12.2019
Število ogledov:
1070
Število prenosov:
152
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Kitajski jezik
Naslov:
Hydro-hegemony or hydro-harmony? : magistrsko delo
Ključne besede:
中國;雅魯藏布江;TWINS;水霸權;和諧
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj