izpis_h1_title_alt

Dojemanje smisla in deloholizem v srednji odraslosti
ID Kerč, Patricija (Avtor), ID Svetina, Matija (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Kristovič, Sebastjan (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (1,10 MB)
MD5: 38194A2D4A1E2EBD39C3A5954AA99D5E

Izvleček
V magistrski nalogi me je zanimalo, kakšen je odnos med deloholizmom in smislom življenja pri posameznikih v srednji odraslosti. Ker to stopnjo zaznamuje potreba po generativnosti in je delo eden izmed načinov predajanja znanja in zapuščine mlajšim generacijam, me je zanimalo tudi, kakšna je vloga smisla pri delu v odnosu med deloholizmom in smislom življenja. Rezultati so pokazali, da tako entuziastični kot neentuziastični deloholiki poročajo o manj smiselnem življenju. V nasprotju s pričakovanji so enako poročali tudi nedeloholiki. Nekoliko višji smisel pri delu je bil, v primerjavi z nedeloholiki, značilen za deloholike. Pokazalo se je, da se smisel življenja pozitivno povezuje z doživljanjem užitka pri delu in s pretiranim vlaganjem časa v delo, z notranjimi pritiski po delu pa se ne povezuje. Izkazalo se je tudi, da smisel pri delu ne moderira odnosa med smislom življenja in deloholizmom. Ugotovitve kažejo na to, da je potrebno razmisliti o načinih, s katerimi bi lahko povečali subjektivno doživljanje dela kot vira smisla, saj tako za deloholike kot nedeloholike ni bilo značilno močno doživljanje dela kot vira osebne rasti in smisla. Hkrati pa opozarjajo tudi na pomembnost vzpostavitve večjega ravnotežja med delom in zasebnim življenjem, saj bi imeli več priložnosti, da smisla življenja ne uresničijo le v okviru dela, temveč tudi preko dejavnosti v prostem času.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:deloholizem, smisel, generativnost, odnos do dela, zaposleni
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Leto izida:2019
PID:20.500.12556/RUL-112858 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:16.11.2019
Število ogledov:1091
Število prenosov:238
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Workaholism and meaning of life in middle adulthood
Izvleček:
My goal for my master's thesis was exploring the relationship between workaholism and meaning of life in middle adulthood. Because middle adulthood is often characterized by a need for generativity, which can be fulfilled through work, I decided to also focus on the role meaning of work plays in mediating the relationship mentioned above. My study shows that both enthusiastic and nonenthusiastic workaholics report living a less meaningful life. Contrary to my expectations nonworkaholics reported the same level of meaning in life as workaholics. Meaning of work was a bit higher for workaholics in comparison with nonworkaholics. Meaning of life was shown to positively correlate with enjoyment of work and excessive time investment in work, whereas it has no correlation with feeling inner pressures for work. It was also shown that meaning of work does not moderate relationship between meaning of life and workaholism. My findings show that work must be done in finding new ways to help people view work as a source of meaning, beacuse neither workaholics or nonworkaholics view work as an important source of personal growth and meaning. At the same time these findings remind us that we need to strive for greater work-life balance, because that enables people to find meaning in other activites outside work.

Ključne besede:workaholism, meaningfulness, generativity, work (attitudes toward), personnel

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj