Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Družinski rituali in družinska povezanost
ID
Basle, Jona
(
Avtor
),
ID
Svetina, Matija
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(779,30 KB)
MD5: 101736927D15B9100708ED0E66970D9D
PDF - Priloga,
prenos
(55,78 KB)
MD5: 450C3081D132F0258CD3941505C2E2D0
PDF - Priloga,
prenos
(72,91 KB)
MD5: 93CCAC75590E4A4D985D272DAF7E4BBB
To gradivo ima še več datotek. Celoten seznam je na voljo
spodaj
.
Galerija slik
Izvleček
Rezultati raziskav kažejo, da imajo družinski rituali pomembno vlogo v delovanju družine. Te se med seboj razlikujejo v zaznavanju družinskih ritualov in družinske povezanosti, kar velja tudi za družinske člane, zlasti za starše in mladostnike. Namen magistrske raziskave je bil preučiti značilnosti družinskih ritualov in pojasniti njihovo vlogo v družinskem delovanju. Zato nas je zanimalo, kakšen je odnos med družinskimi rituali in družinskimi odnosi. Želeli smo tudi preveriti razlike v zaznavanju družinskih ritualov in družinske povezanosti med mladostniki in starši mladostnikov, med spoloma ter med udeleženci iz družin, v katerih starši živijo ločeno in v katerih živijo skupaj. Zanimalo nas je tudi, kakšne so značilnosti organizacije družinskih ritualov in kako se glede na to udeleženci razlikujejo v zaznavanju prilagodljivosti družine. V raziskavi je sodelovalo 225 mladostnikov in 122 staršev mladostnikov. Uporabili smo demografski vprašalnik, Vprašalnik družinskih ritualov in Lestvice družinske prilagojenosti in povezanosti – 4. izdajo. Rezultati so pokazali, da se oba vidika družinskih ritualov, tako pomen kot rutina, pozitivno povezujeta z družinskimi odnosi. V primerjavi s starši so povezave pri mladostnikih višje. Prav tako družinska povezanost napoveduje zaznani pomen ritualov pri mladostnikih. Z dvosmerno analizo variance smo ugotovili, da starši mladostnikov ritualom pripisujejo višji pomen, zaznavajo več rutinskega vedenja med rituali in več družinske povezanosti kot mladostniki. V zaznavanju pomena ritualov, rutinskega vedenja med rituali in družinske povezanosti razlik med spoloma nismo odkrili, učinek starševske ločitve pa je bil zanemarljiv. Ugotovili smo, da v družini rituale najpogosteje organizirajo matere. V večini družin jih organizira ena oseba, udeleženci pa se ne razlikujejo v zaznavanju prilagodljivosti družine glede na število članov, ki organizirajo družinske rituale. Magistrska raziskava je prva raziskava v Sloveniji na področju družinskih ritualov in nudi vpogled v značilnosti družinskih ritualov in njihovo povezanost z družinskimi odnosi.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
družinski rituali
,
družinske aktivnosti
,
družinski odnosi
,
mladostniki
,
starši
Vrsta gradiva:
Magistrsko delo/naloga
Organizacija:
FF - Filozofska fakulteta
Leto izida:
2019
PID:
20.500.12556/RUL-111938
Datum objave v RUL:
17.10.2019
Število ogledov:
1860
Število prenosov:
465
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Family rituals and family cohesion
Izvleček:
Research literature demonstrates that family rituals have an important role in family functioning. Families differ in perceptions of family rituals and family cohesion, which holds for family members as well, specifically for parents and adolescents. The purpose of this research was to study the characteristics of family rituals and to illustrate their role in family functioning. In this respect, we examined the relationship between family rituals and family relationships. We also took a closer look at the differences in perceptions of family rituals and family cohesion between adolescents and adolescents’ parents, between genders, and between participants living in single-parent families resulting from divorce and those living in two-parent families. We also investigated the characteristics of maintaining family rituals and how participants differ in perceiving family adaptability according to them. 225 adolescents and 122 adolescents’ parents participated in this study. A demographic questionnaire, Family Ritual Questionnaire, Family Adaptability and Cohesion Evaluation Scales – version IV were used. Findings show that both aspects of family rituals, ritual meaning and routine, positively correlate with family relationships, stronger connections being present in the sample of adolescents compared to adolescents’ parents. In the sample of adolescents family cohesion predicts the self-perceived meaning of rituals. 2-way ANOVA demonstrated that adolescents’ parents attribute greater meaning to rituals, perceive more routine behaviour in rituals, and greater family cohesion in comparison to adolescents. No significant differences were found in the perception of family rituals and family cohesion between genders and the effect of divorce was negligible. In most families one person organizes the rituals, this person most frequently being the mother. However, participants do not differ in the perception of family adaptability due to the number of family members that organize family rituals. This research is the first of its kind in Slovenia and casts a new light on the characteristics of family rituals and their connection to family relationships.
Ključne besede:
family rituals
,
family activities
,
family relationships
,
adolescents
,
parents
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Datoteke
Podatki se nalagajo...
Nazaj