izpis_h1_title_alt

Politični in socialni vzroki za izseljevanje iz slovenskega prostora po 2. svetovni vojni
ID Meserko, Lea (Author), ID Repe, Božo (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (975,60 KB)
MD5: D676BD8DE23878B4F0B0B0EC58AC0901

Abstract
Diplomska naloga poskuša osvetliti izseljevanje iz Slovenije po drugi svetovni vojni. Val povojnega izseljevanja so sestavljali predvsem politični begunci, ki so bili izseljeni oz. so se izselili zaradi nasprotovanja socialističnemu režimu v Jugoslaviji, sodelovanja z okupatorjem pred vojno, ali pa ker so bili v stikih z nekom, ki je z njimi sodeloval. Izseljevali so se predvsem v ZDA, Argentino, Kanado in Avstralijo. Poleg politične emigracije bo v nalogi obravnavana tudi emigracija zaradi socialnih in ekonomskih vzrokov. Ekonomsko izseljevanje je bilo najbolj številčno in obsežno v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja. V začetku šestdesetih so se namreč ponovno odprle jugoslovanske meje, ki so sprožile nov val izseljevanja iz države. V novih državah so nastajale slovenske skupnosti, iz katerih so nastale razne slovenske organizacije. Te so skrbele za povezovanje Slovencev v tujini ter ohranjanje slovenske kulture in jezika. Društva so izdajala svoje časopise in glasila, ki so skrbela za informiranost tako slovenskega kot tujega prebivalstva.

Language:Slovenian
Keywords:migracija, politična emigracija, ekonomska emigracija, socialna emigracija, druga svetovna vojna, slovensko izseljenstvo
Work type:Bachelor thesis/paper
Organization:FF - Faculty of Arts
Year:2019
PID:20.500.12556/RUL-110920 This link opens in a new window
Publication date in RUL:20.09.2019
Views:1808
Downloads:393
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Political and sociological causes of immigration from the Slovenian territory, after the Second World War.
Abstract:
In my thesis I will be presenting emigration from Slovenia after World War II. The wave of post-war emigration consisted mainly of political refugees who were displaced or left home on their own. They emigrated because of opposition to the new socialist regime in Yugoslavia, involvement with the occupier before the war, or because they were in contact with someone who cooperated with them. They immigrated mainly to the US, Argentina, Canada and Australia. In addition to political emigration, the thesis will also address emigration for social and economic reasons. Economic emigration was most numerous and extensive in the 1950s and 1960s. In the early sixties, Yugoslavia’s borders reopened, triggering a new wave of emigration from the country. In the new countries, Slovenian communities were formed, and various Slovenian organizations were created. They took care of connecting Slovenes abroad and preserving Slovene culture and language. The societies published their own newspapers and newsletters, which kept the Slovenian and foreign, local population informed.

Keywords:migration, political emigration, economic emigration, social emigration, World War II, Slovenian emigration

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back