izpis_h1_title_alt

Arthur Schnitzlers Traumnovelle als ein gesellschaftskritisches Werk / Sanjska novela Arthurja Schnitzlerja kot družbenokritično delo
ID Lazarevič, Tamara (Avtor), ID Virant, Špela (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (454,35 KB)
MD5: 40BBAEA4187944F5D36668C146B23328

Izvleček
Sanjska novela je vzbudila veliko zanimanja. Razlog za to je, da delo lahko obravnavamo tako s psihoanalitičnega kot tudi družbenokritičnega vidika. Za mnoge raziskovalce je novela zanimiva prav zato, ker jo je mogoče povezati in primerjati s Freudovo teorijo o zavednem in nezavednem, kar je ena od tem, ki se pojavi v noveli. Sanjska novela pa prav tako povzema razne tabuje takratne avstroogrske družbe. Arthur Schnitzler ni bil le eden najpomembnejših predstavnikov dunajske moderne, ampak tudi avtor, ki so ga močno kritizirali. Njegovo delo ni zanimivo zgolj zaradi povezave s Sigmundom Freudom in tabujev, kot so skrivni klubi, seksualnost in prostitucija, ki so prikazani v noveli, ampak tudi zato, ker prikazuje razlike med moškimi in ženskami. Prikazuje, kako so ljudje, v tem primeru mladi par Albertine in Fridolin, morali slediti pravilom družbe in se obnašati konvencionalno, zato, da bi bili sprejeti. Sem sodijo nenapisana pravila v razmerjih kot naprimer primerna starost žensk za poroko, kako naj se vedejo v zakonu ter kako naj bi izgledalo ljubezensko življenje med možem in ženo. Cilj diplomske naloge je bil ugotoviti, če bi družbena kritika v delu lahko bila usmerjena tudi v poroko v mladih letih, ki je bila v začetku 20. stoletja še pogosta in je včasih lahko privedla do težav, s katerimi se v delu srečujeta mlada zakonca. Navsezadnje pa je raziskava v diplomski nalogi pokazala, da ni mladost in neizkušenost Albertine privedla do problemov, temveč pravila družbe, zaradi katerih sta bila oba primorana potlačiti svoje občutke in želje.

Jezik:Nemški jezik
Ključne besede:Arthur Schnitzler, Sanjska novela, družbeno ozadje, kritika, novela
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Leto izida:2019
PID:20.500.12556/RUL-109822 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:09.09.2019
Število ogledov:1983
Število prenosov:235
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Arthur Schnitzler's Dream Story as a Socio-Critical Work
Izvleček:
The novella Dream Story raised all kinds of interests. The reason is, that it can be seen from the psychoanalytic perspective as well from the socio-critical one. It's interesting for many researchers due to the fact that it can be connected and compared to Freud's theory of consciousness and unconsciousness, which is one of the topics in the novella. Yet Dream Story also brings up all kinds of taboos of the Austro-Hungarian society during the late 19th and early 20th century. Arthur Schnitzler was one of the most important representatives of the Viennese Modern Age yet also an author who received strong criticism. His work, however, is not only interesting because of the connection to Sigmund Freud and the taboos such as the secret clubs, sexuality and prostitution which are shown in the novella, but it also shows the differences between men and women. It presents how people, in this case, the young married couple Albertine and Fridolin, need to follow rules of the society and act conventional in order to be accepted by others. For example the unwritten rules in relationships, like the suitable age of women to marry, how they should behave within marriage and how the love life between a husband and a wife should be. The aim of the thesis was to determine if criticism could also be directed towards the marriage at a young age, which was still common at the beginning of the 20th century and in some cases could led to the problems with which the young spouses are confronted in the novella. However, the research in the thesis showed that not the young age nor inexperience of Albertine led to their problems, but the rules of the society which made them push down their feelings and desires.

Ključne besede:Arthur Schnitzler: Dream Story, social background, social criticism, novella

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj