Tunjiško gričevje se nahaja na severozahodnem robu Posavskih gub in predstavlja sinklinalno strukturo z osjo gube v smeri W - E. Gričevje sestavljajo miocenske kamnine. Namen naloge je določitev prisotnosti tektonske aktivnosti na območju Tunjiškega gričevja ter če so prisotne deformacije, ki potrjujejo enako aktivno gubanje kot v Posavskih gubah.
V nalogi sem uporabila tektonsko geomorfološke metode na potokih, ki tečejo po območju Tunjiškega gričevja. Določevala sem spremembe v vijugavosti potokov, evidentirala obliko hipsometričnih krivulj in vzdolžnih profilov in izračunala vrednosti hipsometričnih integralov in parametrov konkavnosti, kot so maksimalna konkavnost in njena oddaljenost od izvira potoka ter konkavnostni faktor.
Rezultati kažejo, da se vijugavost potokov poviša na območjih prelomov, sprememb v litologiji in v okolici sotočij. Največje spremembe v vijugavosti se nahajajo na najbolj zahodnem in osrednjem delu Tunjiškega gričevja. Hipsometrične krivulje potokov v osrednjem delu gričevja imajo sigmoidalno obliko in nakazujejo prisotnost tektonske aktivnosti v spodnjem delu potokov. Oblika hipsometrične krivulje, vrednosti hipsometričnega integrala in konkavnostnih parametrov kaže na aktivnost preloma v dolini potoka Kamnik. Hipsometrične krivulje, vzdolžni profili in analiza konkavnosti so pokazali da je vzhodni del gričevja v stabilnem stanju in v starejših erozijskih fazah, kar je značilno tudi za potok med najbolj zahodnim potokom Kamnik in osrednjem območjem. Tektonska aktivnost je vezana na prelome v coni Savskega preloma. Deformacij v smeri aktivnega gubanja Posavskih gub ni bilo zaznati.
|