izpis_h1_title_alt

Vloga vrtca pri obravnavi nasilja v družini
ID Jenšterle, Lorena (Author), ID Dragoš, Srečo (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window

.pdfPDF - Presentation file, Download (2,05 MB)
MD5: AE352E690DF90BF43123A9729A326A3F

Abstract
Magistrska naloga se umešča na področje vzgoje in izobraževanja, na področje socialnega dela z družino, konkretno na področje svetovalnega dela z otroki in družinami v vrtcu. Namen raziskave je odkriti in formulirati probleme ter določiti osnovne značilnosti problematičnega področja, tj. družinsko nasilje, ki ga obravnavamo v vrtcu. Raziskava s svojo strokovno in znanstveno naravo, s pedagoškega in socialnega vidika, omogoča širši pogled v obravnavano tematiko ter ponuja uporabna izhodišča za prepoznavanje, zaznavanje in preprečevanja nasilja nad otroki. V magistrskem delu so predstavljene teoretične podlage in spoznanja slovenskih in tujih avtorjev na temo nasilja. Teoretski del obsega pregled zakonodaje in predvidenih ukrepov pri preprečevanju nasilja nad otroki v Sloveniji, s poudarkom na literaturi, ki predstavlja podlago za delovanje v praksi, v vrtcu. Predstavim tudi vlogo vzgojiteljic, svetovalne službe in vrtca kot institucije pri zaznavi in obravnavi nasilja v družini. Opisala sem potek postopka prijave suma nasilja po uradni dolžnosti. Teoretični uvod in empirični del magistrske naloge bo strokovnim delavcem služil kot znanje za ravnanje za delo z otroki, ki so žrtve nasilja. V empiričnem delu so prikazani rezultati, ki so pridobljeni z anketnimi vprašalniki. S kvantitativno raziskavo sem pridobila podatke in podala ključne ugotovitve, s katerimi sem orisala trenutno prakso v Vrtcih občine Žalec in osvetlila del težav, s katerimi se strokovni delavci srečujemo pri svojem delu. V sklepnem delu raziskave so zapisani predlogi in smernice za praktično delo pri obravnavi družinskega nasilja za vzgojitelje, pomočnike vzgojiteljev in svetovalne delavce.

Language:Slovenian
Keywords:Socialno delo z družino, nasilje, pravice otroka, zakonodaja v Sloveniji, postopek, usposobljenost strokovnjakov.
Work type:Master's thesis/paper
Organization:FSD - Faculty of Social Work
Year:2019
PID:20.500.12556/RUL-109233 This link opens in a new window
Publication date in RUL:28.08.2019
Views:1242
Downloads:251
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:The role of kindergarten in domestic violence treatment
Abstract:
The master’s degree thesis inducts itself in the field of upbringing and education, social work with families and concretely in the field of counselling with children and families in kindergarten. The purpose of the research is to discover and formulate problems and determine the basic characteristics of the problematic field that is domestic violence, which we treat in kindergarten. With its expert and scientific nature, from pedagogical and social view, the research enables a wider look in the discussed theme and offers useful basis for recognition, perceiving and preventing violence against children. The master’s degree thesis presents theoretical basis and findings of Slovene and foreign authors on the theme of violence. The theoretical part includes the overview of legislation and intended measures in preventing violence against children in Slovenia with the emphasis on literature, which presents the basis for the work in practice, in kindergarten. I also present the role of the kindergarten teacher, counsellors and kindergarten as institution in perceiving and treating violence in the family. Furthermore, the proceeding of reasonable doubt regarding violence by official duty is described. The theoretical introduction and empirical part of the master’s degree thesis will serve as a note for treating children who are victims of violence. The empirical part presents the results gained by the help of questionnaires. I gathered information, offered key findings with a quantitative research, in this way outlined the current practice in kindergartens in the municipality of Žalec, and enlightened a part of the problems with which professional workers encounter in their work. In the final part of the research suggestions and guidelines for the work in practice in treating domestic violence for kindergarten teachers, their assistants and counsellors are written.

Keywords:Social work with families, child rights, legislation in Slovenia, proceeding, qualification of experts.

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back