izpis_h1_title_alt

Prepoznavanje in uporaba geometrije in merjenja v naravi
ID Slopšek, Valentina (Avtor), ID Manfreda Kolar, Vida (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/5829/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Eden izmed glavnih ciljev šole je, da učence pripravi na življenje in delo, torej da jim posreduje informacije in jih usposobi, da bodo te informacije lahko prenesli in uporabili v svojem profesionalnem in vsakdanjem življenju. Pogosto pa pri učencih opazimo, da učne vsebine in pridobljeno znanje »predalčkajo« glede na šolske predmete. Torej da ne prenesejo in uporabijo znanja, naučenega pri enem predmetu, na druge predmete ali v izvenšolske situacije. V magistrskem delu smo raziskovali transfer znanja iz učilnice v naravo, torej iz šolske v izvenšolsko situacijo. Preučevali smo, ali otroci opazijo in prepoznajo geometrijo v naravi in ali zmorejo pri pouku matematike pridobljeno znanje iz geometrije in merjenja uporabiti na konkretnih problemih iz vsakdanjega življenja. Raziskava temelji na kvantitativnem in kvalitativnem raziskovalnem pristopu. Pri tem pa smo uporabili deskriptivno neeksperimentalno metodo. V raziskavi je sodelovalo 20 učencev izbranega 5. razreda devetletne osnovne šole v Sloveniji. Podatke smo pridobili z izvedbo dveh preizkusov znanja in anketo. Rezultati raziskave so pokazali, da večina učencev, ki so sodelovali v raziskavi, opazi in prepozna primere geometrije tudi izven šole ter se zaveda, da nas matematika spremlja na vsakem koraku. Prav tako učenci prepoznajo uporabnost matematike v šoli in izven nje ter priznavajo, da jo tudi sami uporabljajo. V nasprotju z dobrim osnovnim in konceptualnim znanjem učencev pa je raziskava pokazala slabše problemsko znanje. Videli smo, da znajo učenci le delno prenesti in uporabiti znanje iz geometrije in merjenja, ki so ga pridobili pri pouku matematike, za reševanje konkretnih problemov v naravi. Med drugim pa je raziskava pokazala tudi, da učenci matematične probleme raje rešujejo v skupini ter da je učencem pouk v naravi všeč. Z magistrskim delom smo poskušali opozoriti na pomembnost transferja znanja, prisotnost matematike v profesionalnem in vsakdanjem življenju ter na pomembnost usposabljanja učencev za uporabo v šoli pridobljenega znanja v vsakdanjem življenju.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:geometrija v naravi
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2019
PID:20.500.12556/RUL-108529 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:12502089 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:17.07.2019
Število ogledov:997
Število prenosov:219
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Identification and application of geometry and measurement in nature
Izvleček:
One of the main goals of the school is to prepare pupils for life and work, that is, to provide them with information and train them to be able to transfer and use this information in their professional and everyday life. However, we notice that pupils often limit learning content and acquired knowledge to specific school subjects. This means that they do not transfer and use knowledge learned from one subject to other subjects or in extracurricular situations. In the master's thesis, we explored the transfer of knowledge from the classroom to nature, that is, from school to extracurricular situations. We studied whether children notice and recognize geometry in nature and whether they can use in mathematical classes acquired knowledge of geometry and measurement to solve concrete problems from everyday life. The research is based on a quantitative and qualitative research approach. In doing so, we used a descriptive non-experimental method. In the study participated 20 pupils from the selected fifth grade of elementary school from Slovenia. We obtained data by carrying out two tests and a survey. The results of the research have shown that the majority of pupils who participated in the study, notice and recognize examples of geometry, even outside the school and is aware that mathematics accompanies us everywhere we go. Pupils also recognize the usefulness of mathematics at school and outside school and recognize that they also use it themselves. Contrary to the good basic and conceptual knowledge, the research showed weak problem-solving knowledge. We have seen that pupils can only partially transfer and use knowledge of geometry and measurement that they have acquired in mathematics classes to solve concrete problems in nature. Among other things, the research has also shown that pupils prefer to solve mathematical problems in groups and that they like to have lessons in nature. With the master's thesis, we tried to draw attention to the importance of transfer of knowledge, the presence of mathematics in professional and everyday life and the importance of training pupils to use the acquired knowledge in their everyday life.

Ključne besede:geometry in nature

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj