Pojav novih decentraliziranih (porazdeljenih) tehnologij je bil prelomni dogodek, ki se je zgodil pred nekaj leti. Od takrat je tehnologija prodrla v številna področja družbenih dejavnosti, od preprostih spletnih transakcij do področja structure vodenja organizacij, ter sčasoma dosega vire upravljanja ter jedro demokratičnega sistema - volitve in proces odločanja.
Cilj te raziskave je ponovno potrditi ali ovreči hipotezo, da je sodobna demokracija v krizi in da imajo nove tehnologije veriženja blokov moznost izrazito izboljšati delovanje demokracije. V ta namen je bilo sedanje delo simbolično razdeljeno na dva dela. V prvem delu poskušamo analizirati stopnjo stanja kritičnosti v katerem so sodobne demokracije. Drugi del je sestavljen iz opisa tehnologij veriženja blokov in analize projektov, ki predlagajo izboljšanje uspešnosti demokratične države.
Glavne ugotovitve so: sodobne demokracije se ne soočajo s kriticnim kriznim stanjem, vendar so vsekakor potrebne izboljšave na tem področju; analizirani projekti tehnologij veriženja blokov ponujajo možnosti in rešitve za izzive, ki zadevajo demokratično državo. Podrobnejši rezultati o njihovem pozitivnem učinku so še vedno vprašanje časa ter predmet nadaljnih raziskav.
Ključne besede: blokchain, demokracija, kriza, decentraliziran, porazdeljen.
|