izpis_h1_title_alt

Kinematika mobilnega robota s holonomnim pogonom
ID Horžen, Anže (Author), ID Vrabič, Rok (Mentor) More about this mentor... This link opens in a new window, ID Butala, Peter (Comentor)

.pdfPDF - Presentation file, Download (2,31 MB)
MD5: 1C22072FA865B1E2CFD4FC9BCB9DF1B6

Abstract
Dandanes je prisotna vedno večja težnja po hitrem in učinkovitem transportnem sistemu tako pri vsakdanjih opravilih kot v industriji. V tem pogledu imajo prednost avtonomni transportni sistemi, še posebej, če imajo zmožnost gibanja neodvisno od svoje postavitve. To mobilnemu robotu omogoča omni-pogon, ki zagotovi gibanje v katero koli smer, brez da bi se spremenila njegova lega, in ničelni polmer vrtenja ko imamo rotirajoče se gibanje. Sistem deluje tako, da se na posamezno kolo prenaša navor v enaki smeri in na enak način kot pri običajnem kolesu, vendar ima zmožnost prostega gibanja tudi v drugo smer (po navadi, in v našem primeru, pravokotno na smer vektorja navora). V zaključni nalogi je predstavljenih nekaj tipov omni-koles, postavitev in medsebojnih primerjav glede gibanja s teoretično podkrepljenimi izračuni. Predstavljena je kinematična in dinamična analiza robotskih vozil za določeno število koles. Kot rezultat eksperimentalnega dela je predstavljen tudi robot z navedenimi lastnostmi.

Language:Slovenian
Keywords:robot, holonomni pogon, omni-kolo, mikro krmilnik, DC motor
Work type:Bachelor thesis/paper
Typology:2.11 - Undergraduate Thesis
Organization:FS - Faculty of Mechanical Engineering
Place of publishing:Ljubljana
Publisher:[A. Horžen]
Year:2018
Number of pages:XV, 35 str.
PID:20.500.12556/RUL-101990 This link opens in a new window
UDC:004.312.466:531.1(043.2)
COBISS.SI-ID:16186395 This link opens in a new window
Publication date in RUL:19.07.2018
Views:1338
Downloads:177
Metadata:XML DC-XML DC-RDF
:
Copy citation
Share:Bookmark and Share

Secondary language

Language:English
Title:Kinematics of a holonomic mobile robot
Abstract:
Nowadays there is a growing tendency for fast and efficient transport systems in everyday tasks as well as in industry. In this view, autonomous transport systems are preferred, especially if they are able to move independent of their position. This can be achieved through the use of omni-drive, which can provide movement in any direction, without changing the position of the system, and a zero turn when in rotating movement. The system works by transmitting torque on each wheel in the same direction and in the same way as in the conventional wheel, but it also has the ability to move freely in other directions (usually, and in our case, perpendicular to the direction of the torque vector). Several types of omni-drives, their layouts and comparisons of movements with theoretically supported calculations are presented in this final paper. A kinematic and dynamic analysis of mobile robots with different numbers of wheels are made. As the result of experimental work, a robot with listed specifications has been made.

Keywords:robot, holonomic drive, omni-wheel, microcontroller, DC motor

Similar documents

Similar works from RUL:
Similar works from other Slovenian collections:

Back