<?xml version="1.0"?>
<metadata xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><dc:title>Izdelava uporabniškega vmesnika za aplikacijo v primeru naravnih nesreč</dc:title><dc:creator>Đogić,	Anuška	(Avtor)
	</dc:creator><dc:creator>Guna,	Jože	(Mentor)
	</dc:creator><dc:subject>uporabniški vmesnik</dc:subject><dc:subject>uporabniška izkušnja</dc:subject><dc:subject>obvladovanje nesreč</dc:subject><dc:subject>mobilna aplikacija</dc:subject><dc:description>Namen magistrskega dela je bilo ustvariti prototip vmesnika mobilne aplikacije za obvladovanje naravnih nesreč SIGO. Raziskali smo podobne aplikacije, portale in spletne strani ter naredili pregled mnenj uporabnikov tovrstnih rešitev. Za boljše razumevanje slovenskega trga smo ustvarili anketo, v kateri je sodelovalo 141 ljudi in s tem pridobili vpogled v njihove potrebe in pričakovanja. 
S pridobljenim razumevanjem potrebnega nabora funkcionalnosti in pogostih frustracij uporabnikov v času kriznih dogodkov smo lahko ustvarili primerno uporabniško pot in informacijsko arhitekturo aplikacije. Za oblikovanje žičnih modelov in končnega prototipa je bilo uporabljeno orodje Figma. Interaktivni prototip smo vrednotili z 10 uporabniki s pomočjo izvajanja scenarijev ter izpolnjevanja standardiziranih vprašalnikov SUS in UEQ. Glede na povratne informacije, rezultate vprašalnikov ter uspešnost reševanja nalog smo prototip iterativno izboljševali. 
Rezultat je prototip aplikacije SIGO visoke ločljivosti, ki združuje ključne funkcionalnosti, katere so v ocenah obstoječih aplikacij ter anketi označene kot potrebne ali pogrešane. To so na primer lokacijsko prilagojena obvestila, zemljevid dogodkov v živo, urejen seznam zadnjih dogodkov, možnost pošiljanja sporočil in nastavite statusa varnosti ter izobraževalni modul za predpripravo na nesreče. Vrednotenje prototipa vmesnika je pokazalo, da je uporabnikom končna verzija prototipa intuitivna, jasna ter enostavna za uporabo, hkrati pa jim vzbuja občutek varnosti ter večje pripravljenosti na krizne dogodke v prihodnosti.</dc:description><dc:date>2025</dc:date><dc:date>2025-10-25 09:00:27</dc:date><dc:type>Magistrsko delo/naloga</dc:type><dc:identifier>175407</dc:identifier><dc:identifier>VisID: 109315</dc:identifier><dc:language>sl</dc:language></metadata>
