<?xml version="1.0"?>
<metadata xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><dc:title>Sodelovanje z otroki v kriznem centru skozi lečo pristopa, utemeljenega na razumevanju travme</dc:title><dc:creator>Polanc,	Petra	(Avtor)
	</dc:creator><dc:creator>Kodele,	Tadeja	(Mentor)
	</dc:creator><dc:subject>razvojna kompleksna travma</dc:subject><dc:subject>preprečevanje retravmatizacije</dc:subject><dc:subject>otroci s travmatičnimi izkušnjami</dc:subject><dc:subject>nujni odvzem</dc:subject><dc:subject>KCO Palček</dc:subject><dc:description>Odvzem otroka je eden izmed ukrepov zaščite otrok pred nasiljem in zanemarjanjem v Sloveniji. Otroka se po izvedenem odvzemu lahko namesti tudi v krizni center. V Sloveniji sta trenutno ustanovljena dva krizna centra za otroke od 0 do 6 let, KCO Palčica v Grosupljem in novonastali KCO Palček v Mariboru. Otroci, ki v njiju bivajo, so bili v svojem življenju deležni številnih travmatičnih izkušenj, pogosto od svojih bližnjih, kar vpliva na njihovo vedenje in doživljanje sveta okoli sebe. Potrebujejo ljubeznive in sočutne odrasle, s katerimi se počutijo dovolj varno, da začnejo svoje izkušnje zapisovati na novo. Osrednja tema diplomskega dela je pristop, utemeljen na razumevanju travme, ki je nujen, da v procesu podpore in pomoči otroku ne povzročamo dodatnih travmatičnih izkušenj ali retravmatizacije. Strokovni delavci lahko s specifičnimi znanji s področja dela z otroki s travmatičnimi izkušnjami slednje podprejo, da se lahko razvijejo ter da travma ne ostane njihov trajni zapis, ki bi vplival na negativne izide v prihodnosti.  
V diplomskem delu sem želela s pomočjo kvalitativne raziskave med zaposlenimi v KCO Palček raziskati, na kakšen način zaposleni prepoznavajo in razumejo travmatične izkušnje otrok, kako se nanje odzivajo, kako ozaveščeni so glede pristopa, utemeljenega na razumevanju travme, in kakšno podporo bi še potrebovali za bolj kakovostno sodelovanje z otroki s travmatičnimi izkušnjami. Rezultati raziskave so pokazali, da ima KCO Palček kljub nepoznavanju pristopa, utemeljenega na razumevanju travme in nekaterih načinov delovanj, ki niso v skladu z njim, odlična izhodišča za uvedbo le-tega. Vseeno pa delovanje znotraj okvirov pristopa, utemeljenega na razumevanju travme, zahteva njegovo uvedbo na širši ravni (makro raven). Zaposlene namreč navajajo številne omejitve sistema ter podajo tudi predloge, s katerimi bi jim omogočili možnost bolj kakovostnega sodelovanja z otroki s travmatičnimi izkušnjami.</dc:description><dc:publisher>[P. Polanc]</dc:publisher><dc:date>2024</dc:date><dc:date>2024-06-22 09:00:44</dc:date><dc:type>Diplomsko delo/naloga</dc:type><dc:identifier>158931</dc:identifier><dc:identifier>UDK: 364.4:159.94-053.2/.6</dc:identifier><dc:identifier>VisID: 44896</dc:identifier><dc:identifier>COBISS_ID: 225165827</dc:identifier><dc:language>sl</dc:language></metadata>
