<?xml version="1.0"?>
<metadata xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><dc:title>Preventivni sklop vaj za najpogostejše poškodbe v modernih tekmovalnih plesih</dc:title><dc:creator>Lainšček,	Klara	(Avtor)
	</dc:creator><dc:creator>Zaletel,	Petra	(Mentor)
	</dc:creator><dc:subject>jazz ples</dc:subject><dc:subject>modern ples</dc:subject><dc:subject>poškodbe</dc:subject><dc:subject>tekmovalci</dc:subject><dc:subject>preventivne vaje</dc:subject><dc:description>Moderni tekmovalni plesi so v Sloveniji zelo razširjeni in plesalci na mednarodnem nivoju dosegajo vrhunske rezultate. Samo v jazz, modern in show kategorijah so si slovenski plesalci v zadnjih šestih letih priplesali 223 medalj. Ker je bilo v Sloveniji do sedaj najmanj raziskav narejenih ravno na njihovem področju, smo želeli pridobiti podatke o pojavnosti poškodb in jim pripraviti preventivni sklop vaj za najpogostejše.
S spletno anketo preko portala 1ka, smo pridobili presečne podatke o plesalcih, njihovi aktivnosti in poškodbah. Analizirali smo jih s programoma Microsoft Excel in IBM SPSS. V anketi je sodelovalo 94 plesalk in plesalcev iz vse Slovenije, s povprečno starostjo 16  2,2 let. V povprečju so trenirali ples že 10  2,3 let in nihče manj kot 6 let.
73,4 % jih je v svoji plesni karieri utrpelo že vsaj 1 poškodbo. Največ poškodb (65 %) so utrpeli na mehkih tkivih spodnjih okončin in med njimi je bil najpogostejši zvin gležnja. Na podlagi dobljenih podatkov in priporočil iz tujih raziskav smo pripravili preventivni sklop vaj za najpogostejše poškodbe pri plesalcih jazza in moderna. Ne glede na pojavnost poškodb v posamezni skupini (klubu) priporočamo uporabo teh vaj, kot del rednega trenažnega procesa in preventivo pred poškodbami.</dc:description><dc:date>2023</dc:date><dc:date>2023-09-30 07:16:27</dc:date><dc:type>Magistrsko delo/naloga</dc:type><dc:identifier>151135</dc:identifier><dc:identifier>VisID: 46894</dc:identifier><dc:identifier>COBISS_ID: 169714691</dc:identifier><dc:language>sl</dc:language></metadata>
