<?xml version="1.0"?>
<metadata xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><dc:title>Povezanost med spolno funkcijo žensk, navezanostjo v partnerskem odnosu, komunikacijo o spolnosti in spoštovanjem med partnerjema</dc:title><dc:creator>Šerjak,	Lucija	(Avtor)
	</dc:creator><dc:creator>Cvetek,	Mateja	(Mentor)
	</dc:creator><dc:subject>ženska spolna funkcija</dc:subject><dc:subject>odrasla navezanost</dc:subject><dc:subject>diadna spolna komunikacija</dc:subject><dc:subject>spoštovanje</dc:subject><dc:description>V magistrskem delu smo raziskovali povezanost ženske spolne funkcije in nekaterih pomembnih medosebnih dejavnikov, natančneje doživljanjem anksioznosti in izogibanja v partnerskih odnosih, diadne komunikacije na področju spolnosti ter spoštovanja med partnerjema. V teoretičnem delu smo zato najprej predstavili glavna teoretična izhodišča raziskovanih fenomenov, temu je v empiričnem delu sledila predstavitev kvantitativne raziskave.
V raziskavi je sodelovalo 205 spolno dejavnih žensk v starosti med 18 in 59 let, ki so bile v času izvajanja raziskave ali kadar koli prej v resni heteroseksualni partnerski zvezi. Za raziskavo, ki se je izvajala prek spletnega portala 1ka Arnes, je bila uporabljena kombinacija štirih vprašalnikov: Indeks ženske spolne funkcije (FSFI), vprašalnik Doživljanje odnosov z bližnjimi – revidirana različica (ECR-R), Lestvica diadne spolne komunikacije (DSCS) in Lestvica spoštovanja do partnerja (RTPS). Statistična analiza je bila opravljena s programom IBM SPSS Statistics.
Rezultati so pokazali, da so dimenzije spolne funkcije pri ženskah med seboj pomembno pozitivno povezane, hkrati so pomembno povezane tudi z raziskovanimi medosebnimi dejavniki. Ugotovili smo, da je boljša spolna funkcija pri ženskah povezana z manj anksioznosti in izogibanja v partnerskem odnosu, učinkovitejšo diadno komunikacijo na področju spolnosti in večjim spoštovanjem med partnerjema. Potrdili smo tudi, da se ženske v različnih starostnih skupinah in skupinah glede na trajanje partnerskega razmerja med seboj ne razlikujejo pomembno, a obstaja razlika v doživljanju orgazma med dvema izobrazbenima skupinama. Hkrati smo ugotovili tudi, da ženske, ki doživljajo manj anksioznosti in izogibanja v partnerskem odnosu, diadno komunikacijo o spolnosti ocenjujejo kot učinkovitejšo, večje je tudi spoštovanje med partnerjema. Dobljenih rezultatov sicer ne moremo posploševati na populacijo, vendar prinašajo pomemben uvid v razumevanje ženske spolne funkcije z biopsihosocialnega vidika.</dc:description><dc:publisher>[L. Šerjak]</dc:publisher><dc:date>2022</dc:date><dc:date>2022-09-03 09:00:02</dc:date><dc:type>Magistrsko delo/naloga</dc:type><dc:identifier>139513</dc:identifier><dc:identifier>UDK: 159.922.2:613.88-055.2(043.2)</dc:identifier><dc:identifier>VisID: 27372</dc:identifier><dc:identifier>COBISS_ID: 120739587</dc:identifier><dc:language>sl</dc:language></metadata>
