<?xml version="1.0"?>
<metadata xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><dc:title>Neprekinjeno hrumenje strojev</dc:title><dc:creator>Pečan,	Polona	(Avtor)
	</dc:creator><dc:creator>Stančič,	Zora	(Mentor)
	</dc:creator><dc:creator>Stanič,	Tomo	(Komentor)
	</dc:creator><dc:subject>Slikarstvo
Produkcija
Materializem
Kapitalizem
Stroj
Gledalec
Aktivno
Pasivno
Diplomsko delo</dc:subject><dc:description>»Vse je stroj, nebesni stroji, zvezde ali mavrica, alpski stroji, vsi se sklapljajo s stroji njegovega telesa. Neprekinjeno hrumenje strojev.« 
»Mislil je, da bi dotik z nevidnim življenjem vsakršne oblike moral vzbuditi občutje neskončne blaženosti: imeti dušo za kamenje, kovine, vodo in rastline, zbrati v sebi vse naravne stvari, sanjarjenje, tako kot rastline vsrkavajo zrak z naraščanjem in pojemanjem lune.« 
S tem citatom iz dela Anti-Ojdip: Kapitalizem in shizofrenija Gillesa Deleuza in Felixa Guattarija se je začelo razčiščevanje in razpletanje mojih notranjih konfliktov, ki so se pojavljali v času mojega dodiplomskega študija slikarstva. Proti koncu, ko sem bila primorana zakoličiti svoj trenutni identifikator v obliki diplomskega dela, se mi je začela pojavljati nepojasnljiva tesnoba. Počutila sem se kot številka, stroj, ki je primoran producirati, a brez katarze.
Želja po produkciji umetniških del se mi je zdela absurdna ravno zato, ker je kapitalizem s svojo masovno produkcijo posredno kriv za oženje habitatov, v katerih so se živa bitja razvijala milijone let. Torej ima produkcija vsakršne vrste negativno konotacijo, saj kapljá v morje nenasitne potrošnje, ki pa s svojo požrešnostjo nikoli ne potegne zavore, čeprav niti približno ne dohaja hitrosti produkcije. Zatorej se mi vsakršna nova produkcija zdi nepotrebna. V času antropocena pa zanemarjamo to dejstvo in produkcijo postavljamo pred vse, tudi pred naravo, ki si jo delimo z mnogimi živimi bitji, ki hitro izumirajo zaradi našega bliskovitega razvoja.
Kljub odporu pa sem čutila močno fascinacijo nad likovnim svetom, v katerem sem sama raziskovala in se razvijala kot umetnica. V mislih so se mi konstantno rojevale ideje in želja po ustvarjanju je bila nezanemarljiva sila, ki je v meni ustvarjala težaven konflikt. V diplomskem delu poskušam najti rešitev tega notranjega razkola.</dc:description><dc:date>2021</dc:date><dc:date>2021-09-22 09:00:11</dc:date><dc:type>Diplomsko delo/naloga</dc:type><dc:identifier>131055</dc:identifier><dc:identifier>VisID: 21193</dc:identifier><dc:language>sl</dc:language></metadata>
