<?xml version="1.0"?>
<rdf:RDF xmlns:rdf="http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><rdf:Description rdf:about="https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?id=183144"><dc:title>Uspešnost vodenja žoge pri učencih razredne stopnje osnovne šole</dc:title><dc:creator>Kukovič,	Mia	(Avtor)
	</dc:creator><dc:creator>Štemberger Vučko,	Vesna	(Mentor)
	</dc:creator><dc:subject>igre z žogo</dc:subject><dc:subject>športna vzgoja</dc:subject><dc:subject>vodenje žoge</dc:subject><dc:subject>koordinacija</dc:subject><dc:subject>timsko poučevanje</dc:subject><dc:subject>razredna stopnja</dc:subject><dc:description>Gibalne spretnosti z žogo predstavljajo pomemben del gibalnega razvoja otrok, ta pa vpliva na njihovo uspešnost pri športnih dejavnostih in na vseživljenjsko ukvarjanje s športom. Med ključne spretnosti z žogo sodi tudi vodenje žoge. 
V slovenskem prostoru ni veliko raziskav, ki bi preučevale obvladovanje vodenja žoge pri učencih razredne stopnje in dejavnike, ki na to vplivajo. V empiričnem delu magistrskega dela smo zato izvedli kvantitativno raziskavo med učenci od 2. do 5. razreda slovenskih osnovnih šol. Učenci so izvedli gibalno nalogo vodenja žoge z roko, njihova izvedba pa je bila videodokumentirana in kasneje ocenjena na podlagi vnaprej določenih opisnih kriterijev. Z uporabo statistične analize smo preverili razlike glede na spol, okolje in prisotnost timskega poučevanja predmeta Šport ter iskali morebitno povezanost med obvladovanjem vodenja žoge in razvitostjo koordinacije na podlagi rezultatov športnovzgojnega kartona. 
Rezultati so pokazali, da so dečki statistično značilno uspešnejši pri vodenju žoge kot deklice. Statistično značilnih razlik glede na okolje šole nismo ugotovili. Ugotovljene so bile statistično značilne razlike glede na prisotnost timskega poučevanja, pri čemer so bili uspešnejši učenci brez timskega poučevanja. Prav tako smo ugotovili statistično značilno zmerno negativno povezanost med rezultatom poligona nazaj in uspešnostjo vodenja žoge.
Ugotovitve raziskave bodo prispevale k poznavanju znanja vodenja žoge slovenskih učencev razredne stopnje in k razumevanju dejavnikov, ki nanj vplivajo. Predstavljajo pomembno izhodišče za načrtovanje in izboljševanje didaktičnih pristopov pri pouku športa, zlasti na področju poučevanja gibalnih spretnosti z žogo, ter lahko v prihodnje prispevajo k učinkovitejšemu prilagajanju pouka potrebam učencev.</dc:description><dc:publisher>M. Kukovič</dc:publisher><dc:date>2026</dc:date><dc:date>2026-06-05 08:32:13</dc:date><dc:type>Magistrsko delo/naloga</dc:type><dc:identifier>183144</dc:identifier><dc:language>sl</dc:language></rdf:Description></rdf:RDF>
