<?xml version="1.0"?>
<rdf:RDF xmlns:rdf="http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><rdf:Description rdf:about="https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?id=128125"><dc:title>Napoved fizikalno-kemijskih lastnosti in silico ter eksperimentalno vrednotenje cis/trans izomerizacije selektivnih zaviralcev butirilholin esteraze</dc:title><dc:creator>Oblak,	Jurij	(Avtor)
	</dc:creator><dc:creator>Pajk,	Stane	(Mentor)
	</dc:creator><dc:creator>Knez,	Damijan	(Komentor)
	</dc:creator><dc:subject>Alzheimerjeva bolezen</dc:subject><dc:subject>butirilholin esteraza</dc:subject><dc:subject>zaviralci butirilholin esteraze</dc:subject><dc:subject>izomerizacija dvojne vezi</dc:subject><dc:description>Raziskave na področju Alzheimerjeve bolezni (AB) in odkrivanju novih zdravilnih učinkovin v zadnjih letih močno napredujejo. Ob napredovanju AB se zviša koncentracija in aktivnost encima butirilholin esteraza (BChE), ki je v zadnjem desetletju postal zanimiva farmakološka tarča za blaženje kognitivnega upada v poznih stadijih bolezni. 
Namen magistrske naloge je bil, da po že razviti sintezni poti ponovimo sintezo najbolj perspektivnega zaviralca humane (h)BChE, njegovih cis in trans analogov, in silico vrednotimo fizikalno-kemijske in učinkovini podobne lastnost celotne serije zaviralcev ter da z NMR spektroskopijo preverimo izomerizacijo cis/trans dvojne vezi 2-fluorofenilnih analogov pod vplivom svetlobe. 
Po opisanih sinteznih postopkih z manjšimi modifikacijami smo uspešno opravili sintezo 2-fluorofenetilnega ter cis in trans 2-fluorofenilnih zaviralcev hBChE na gramski skali. Pripravljene spojine smo nato uporabili za vrednotenje izomerizacije cis/trans dvojne vezi s protonsko NMR spektroskopijo pod vplivom naravne sončne svetlobe ter pri obsevanju z živosrebrovo žarnico. Izomerizacijo cis/trans dvojne vezi bi lahko alternativno spremljali tudi z UHPLC metodo, ki smo jo razvili in je pod optimiziranimi kromatografskimi pogoji ločila cis (8) in trans (7) izomera 2-fluorofenilnih zaviralcev hBChE. Na podlagi NMR spektroskopije smo ugotovili, da je termodinamsko manj stabilen cis derivat 8 pod vplivom sončne svetlobe izomeriziral do trans derivata po 21 dneh v manj kot 5 % deležu, medtem ko je pri obsevanju z živosrebrovo žarnico v 14 dneh nastalo približno 10 % trans izomera. Pri in silico vrednotenju fizikalno-kemijskih in učinkovinam podobnim lastnosti lahko izpostavimo, da vse spojine ustrezajo kriterijem po Lipinskem in imajo ustrezne lastnosti za dobro prehajanje krvno-možganske pregrade, kar je pomembno za doseganje mesta delovanja ter zaviralcev. Serija spojin je tako zaradi svojih dobrih zaviralnih aktivnosti na encimu BChE in ustreznih fizikalno-kemijskih lastnosti dobra odskočna deska za nadaljnji razvoj in optimizacijo selektivnih zaviralcev hBChE.</dc:description><dc:date>2021</dc:date><dc:date>2021-07-03 08:45:16</dc:date><dc:type>Magistrsko delo/naloga</dc:type><dc:identifier>128125</dc:identifier><dc:language>sl</dc:language></rdf:Description></rdf:RDF>
