<?xml version="1.0"?>
<rdf:RDF xmlns:rdf="http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><rdf:Description rdf:about="https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?id=117044"><dc:title>Primerjava vloge rokometnega vratarja z vlogo vratarja v nekaterih drugih športnih igrah</dc:title><dc:creator>Radulovič,	Žiga	(Avtor)
	</dc:creator><dc:creator>Šibila,	Marko	(Mentor)
	</dc:creator><dc:subject>vratar</dc:subject><dc:subject>vloga vratarja</dc:subject><dc:subject>rokomet</dc:subject><dc:subject>nogomet</dc:subject><dc:subject>futsal</dc:subject><dc:subject>hokej na ledu</dc:subject><dc:subject>hokej na travi</dc:subject><dc:subject>vaterpolo</dc:subject><dc:description>Osnovni namen magistrskega monografskega dela je bil primerjati vlogo rokometnega vratarja z vlogo vratarja v nekaterih drugih športnih igrah z vrati. Delo je temeljilo na sistematičnem pregledu strokovne in znanstvene literature s področja morfoloških telesnih značilnosti vratarjev, njihovih psiholoških lastnosti, obremenitev in njihovega napora, tehničnih značilnosti branjenja ter tekmovalne uspešnosti. Pri pisanju smo si pomagali z zbiranjem gradiva, s pregledovanjem, povzemanjem in prevajanjem. Med uporabljenimi bazami podatkov, iz katerih smo črpali informacije so Pub Med, CrossRef in Google Scholar. 
Na osnovi analize smo ugotovili, da imajo vratarji v vseh preučevanih športnih igrah večjo telesno maso in višino v primerjavi z igralci na ostalih položajih ter da sta za vse vratarje najpomembnejši psihološki lastnosti agresija in sposobnost predvidevanja. Rokometni vratarji so izpostavljeni najmanjšim obremenitvam, medtem ko so vratarji hokeja na ledu in vaterpola največjim. Na področju sposobnosti premagovanja napora smo ugotovili, da so vratarji v  preučevanih športnih igrah med seboj precej enakovredni in slabši od ostalih igralcev, med seboj pa so precej enakovredni. V tehničnih značilnostih branjenja so največje podobnosti med vratarji, ki branijo približno enako velik gol in med vratarji, ki branijo na enak način izveden strel. Vratar hokeja na ledu ubrani največ strelov na tekmo in je pri tem tudi najbolj učinkovit. Na drugi strani pa je za rokomet značilno največje število prejetih zadetkov na tekmo, čeprav je število strelov na tekmi precej primerljivo s številom strelov hokeja na ledu. 
Na osnovi zbranih informacij lahko zaključimo, da bi bilo smiselno pri treningu rokometnih vratarjev in izboru igralcev za mesto vratarja upoštevati široko paleto značilnosti in sposobnosti, ki vplivajo na vlogo vratarja.</dc:description><dc:date>2020</dc:date><dc:date>2020-06-21 07:15:12</dc:date><dc:type>Magistrsko delo/naloga</dc:type><dc:identifier>117044</dc:identifier><dc:language>sl</dc:language></rdf:Description></rdf:RDF>
