Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Pravice in dolžnosti medicinske sestre in staršev ob hospitaliziranem otroku : študija primera
ID
Sabadin, Tina
(
Avtor
),
ID
Ivanc, Blaž
(
Mentor
)
Več o mentorju...
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(2,52 MB)
MD5: 92DFA82A9A2EFBB9DE41CBACB164791D
PID:
20.500.12556/rul/cb3b23ff-be38-4c57-af96-06330bb19010
Galerija slik
Izvleček
Uvod: Hospitalizacija otroka in starša v bolnišnico predstavlja velik stres. Pomembno je poznavanje otrokovih pravic, ki so v veliki meri tudi človekove pravice. Uresničevanje in poznavanje otrokovih pravic v bolnišnici je zelo pomembno za vse zdravstvene delavce, otroke in njihove starše/spremljevalce. Pravice so zapisane v različnih zakonih, ki jih moramo poznati in tudi upoštevati. Zelo pomembno je tudi poznavanje in uresničevanje EACH listine. Namen: Predstaviti želimo, kako so pravice hospitaliziranih otrok in njihovih staršev (kot zakonitih zastopnikov) urejene z zakonodajo in kako se uresničujejo v praksi. Ugotoviti želimo, ali se pravice hospitaliziranih otrok uresničujejo v skladu z načeli EACH listine na oddelkih Pediatrične klinike v Ljubljani. Metode dela: Uporabljena je deskriptivna metoda dela. Ugotovitve raziskave o izbrani temi so pridobljene iz različnih baz podatkov. V empiričnem delu je uporabljena deskriptivna kvantitativna raziskovalna metoda dela. Uporabljena strategija je presečna študija. Izbrana populacija so polnoletni starši in medicinske sestre na Pediatrični kliniki v Ljubljani. Instrumenta, s katerim so bili zbrani podatki, sta anketna vprašalnika. Raziskava je potekala oktobra 2015. Pridobljeni podatki so statistično obdelani s programom SPSS 21.0; v vseh primerih je upoštevana stopnja značilnosti 0,05. Pri preverjanju hipotez je uporabljen interval zaupanja (p < 0,05). Rezultati: Ugotovili smo, da se po slovenski zdravstveni in socialni zakonodaji ne izpolnjuje vseh načel EACH listine. Medicinske sestre in starši dobro poznajo pravice hospitaliziranih otrok. Medicinske sestre si želijo, da bi lahko pri svojem delu imele izdelan strokovni protokol za delo z otroki in starši, ki sobivajo pri otroku. Razprava in sklep: Naši rezultati in rezultati po pregledu literature kažejo, da je poznavanje in uresničevanje otrokovih pravic na Pediatrični kliniki v Ljubljani pri starših in medicinskih sestrah vsak dan boljše. Želen končni izid je dobro sodelovanje z otrokom, njihovimi starši in med medicinskimi sestrami, ki si prizadevajo, da je delo opravljeno strokovno in z veliko sočutja do bolnih otrok in njihovih staršev.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
medicinska sestra
,
otrok
,
hospitaliziran starš
,
zakonodaja
Vrsta gradiva:
Magistrsko delo/naloga
Organizacija:
ZF - Zdravstvena fakulteta
Leto izida:
2017
PID:
20.500.12556/RUL-91822
COBISS.SI-ID:
5259371
Datum objave v RUL:
21.04.2017
Število ogledov:
3321
Število prenosov:
844
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Rights and obligations of nurses and parents in case of hospitalized child : case study
Izvleček:
Introduction: The hospitalization of child and parent represents a stressful process. The awareness and respecting the child’s rights in a hospital environment is important for all medical staff, children and their parents/guardians. The rights are listed in different laws which we have to know and respect. It is also of great importance that we know and respect the principles of EACH. Purpose: We wish to present how the rights of hospitalized children and of their parents (as legal guardians) are determined by law and how they are respected in practice. We want to establish if rights of hospitalized children are respected in compliance with the principles of the EACH Charter in the departments of the Pediatric clinic in Ljubljana. Methods: A descriptive method was used; findings about the topic were acquired from different data bases. In the empiric part a descriptive qualitative research method was used. The applied strategy is a cross-sectional study. The chosen test population are parents of hospitalized children and nurses of the Pediatrics clinic in Ljubljana. The data was acquired with the use of two surveys; the research was performed in October 2015. The acquired data was processed with SPSS 21.0; in all cases the characterization rate considered is 0,05. When checking the hypotheses, a confidence interval (p < 0,05) was used. Results: Our findings show that not all of the principles listed in the EACH are respected in Slovenian health care and social care legislation. Nurses and parents know the rights of hospitalized children well. Nurses would like to have a protocol defining their work with hospitalized children and their parents that are hospitalized with them. Discussion and conclusion: Our results and the results found in the literature show that the knowledge and respecting the child’s rights by the parents and nurses at the Paediatrics clinic in Ljubljana is improving daily. The wished end result is professionally performed work with the compassion for the ill children and their parents, and a good and effective cooperation between nurses, children and their parents.
Ključne besede:
nurse
,
child
,
hospitalized parent
,
legislation
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj