izpis_h1_title_alt

Ozaveščenost učencev tretje triade osnovne šole o nevarnih odpadkih in strupenih snoveh : diplomsko delo
ID Osredkar, Andreja (Avtor), ID Tomažič, Iztok (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Vidic, Tatjana (Komentor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/id/eprint/2468 Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Sprememba celotnega učnega načrta za naravoslovje in biologijo je posegla tudi v teme vplivanja človeka na okolje, ki so zastopane v učnem načrtu osnovnošolskega izobraževanja. V učnem načrtu biologije in naravoslovja za osnovnošolsko izobraževanje iz leta 1998 so te vsebine razdrobljene v različne sklope. V šestem razredu so vplivi človeka na okolje zastopani v okviru antropogenih ekosistemov, v sedmem razredu pri naravnih ekosistemih (gozd, zrak), v osmem razredu pa so teme o vplivu človeka na okolje prepletene s temami ekologije. Ker pa se je učni načrt leta 2011 spremenil in nadgradil tudi na tem področju, bi rada preverila, ali je sprememba vplivala na učenčevo ozaveščenost o ravnanju z odpadki in nevarnimi snovmi, ki jih dnevno srečujejo. Namen diplomskega dela je bil preveriti splošno ozaveščenost učencev sedmih, osmih in devetih razredov o nevarnih odpadkih in strupenih snoveh. V diplomski nalogi nas je še zanimalo, katere vire informacij o nevarnih in strupenih snoveh bodo učenci navajali kot glavne. Rezultati naloge so pokazali, da so učenci o nevarnih odpadkih in strupenih snoveh primerno ozaveščeni. Sklepamo, da se lahko na podlagi obravnavanih okoljskih vsebin iz učnih načrtov ozaveščenost učencev še poveča. Rezultati kažejo, da imajo deklice o nevarnih odpadkih in strupenih snoveh več znanja kot dečki, vendar so razlike v znanju majhne. Kot glavna vira informacij o nevarnih odpadkih in strupenih snoveh so učenci navajali družino in šolo.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:nevarni odpadki, strupene snovi, ozaveščenost, pro-okoljsko ravnanje
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Založnik:[A. Osredkar]
Leto izida:2014
Št. strani:VIII, 45 str.
PID:20.500.12556/RUL-69040 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:628.4:373.3(043.2)
COBISS.SI-ID:10227529 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:10.07.2015
Število ogledov:1827
Število prenosov:337
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Third cycle pupil's awareness about the hazardous waste and toxic substances
Izvleček:
Changing curriculum of science and biology intervened on the human impact to the environment which are represented in the curriculum in elementary School. Content of biology and science are very sparsely represented or even not in elementary School from 1998. In the sixth grade, human impacts on the environment are represented in the context of anthropogenic ecosystems in the seventh grade in natural ecosystems (forests, air) and in the eighth grade topics are human impact on the environment interwoven with themes of ecology. However, as the curriculum changed and upgraded in 2011, I would like to verify whether the changes affected the pupil’s awareness of hazardous wastes and toxic substances on daily basis. The purpose of the thesis was to verify the general awareness of students in seven, eight and nine classes of hazardous wastes and toxic substances. In this thesis we are wondering what sources of information students will be referred to as the principal about hazardous and toxic substances. The results of the analysis showed that pupils are properly informed of hazardous waste and toxic substances. We conclude that students awareness on environmental issues from the curriculum has increased. The results show that girls have more knowledge on hazardous waste and toxic substances than boys, but the differences are small. Students stated as their main source of information on hazardous waste and toxic substances came from family and school.


Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj