Podrobno

Teologija o laikih
ID Arko, Alenka (Avtor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (418,06 KB)
MD5: 12369F1BD0526116C1C7C92C0BA04D6F
URLURL - Izvorni URL, za dostop obiščite https://www.teof.uni-lj.si/zaloznistvo/bogoslovni-vestnik/bogoslovni-vestnik-84-2024-3 Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Razprava poskuša osvetliti prispevek katoliške teologije zadnjih dveh stoletij k vprašanju laikov v Cerkvi. Iz kratkega zgodovinskega pregleda je razvidno, da se je teologija osredotočala zlasti na tri vidike: sprva na čut vere pri vernikih (sensus fidei fidelium), pri katerem je v skladu z novozaveznim razodetjem soudeležen sleherni krščeni in ki ga je prvi izpostavil J. H. Newman; na teologijo darov oz. munera, ki jih vernik prejme pri krstu, v času pred koncilom pa jih je poudarjal Y. Congar; na vprašanje služb in karizem v Cerkvi, ki je posebejznačilno za teologijo po drugem vatikanskem koncilu. Teološko razmišljanje o laikih je že od antike spremljala delitev Cerkve, ki je sicer vzpostavljena po Božjemu pravu, na posvečene služabnike in neposvečeno ljudstvo – kar pa nikakor ne utemeljuje delitve na aktivno vlogo prvih (klerikov) in pasivno drugih (laikov) ali njihovega podrejenega položaja. Koncil je to razdeljenost želel preseči tako, da je poudarjal, da so po moči krsta vsi udje Cerkve najprej vključeni v Božje ljudstvo – zato imajo ne glede na svojo vlogo in službo vsi enako dostojanstvo. Resnici na ljubo je treba priznati, da ločnica med obema kategorijama v življenju Cerkve še zdaleč ni presežena. Na to ne morejo vplivati ne kanonične rešitve ne teološke opredelitve, temveč le spreobrnjenje – kenotična drža vseh udov Cerkve in poslušnost Svetemu Duhu.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:ekleziologija, laiki v Cerkvi, sensus fidei fidelium, tria munera, službe v Cerkvi
Vrsta gradiva:Članek v reviji
Tipologija:1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija:TEOF - Teološka fakulteta
Status publikacije:V tisku
Različica publikacije:Objavljena publikacija
Datum objave:01.01.2024
Leto izida:2024
Št. strani:Str. 645-673
Številčenje:Letn. 84, [št.] 3
PID:20.500.12556/RUL-166240 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:27-1-722.7
ISSN pri članku:0006-5722
DOI:10.34291/BV2024/03/Arko Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:220496643 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:30.12.2024
Število ogledov:132
Število prenosov:20
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
ARKO, Alenka, 2024, Teologija o laikih. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani [na spletu]. 2024. Vol. 84, no. 3, p. 645–673. [Dostopano 4 maj 2025]. DOI 10.34291/BV2024/03/Arko. Pridobljeno s: https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=166240
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Gradivo je del revije

Naslov:Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani
Skrajšan naslov:Bogosl. vestn.
Založnik:Teološka fakulteta
ISSN:0006-5722
COBISS.SI-ID:8745472 Povezava se odpre v novem oknu

Licence

Licenca:CC BY 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.sl
Opis:To je standardna licenca Creative Commons, ki daje uporabnikom največ možnosti za nadaljnjo uporabo dela, pri čemer morajo navesti avtorja.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Theology on lay people
Izvleček:
The purpose of the paper is to shed light on the contribution of Catholic theology of the last two centuries to the question of the laity in the Church. From a brief historical overview, it is clear that theology has focused mainly on three aspects: first, on sensus fidei fidelium, in which, according to New Testament revelation, every baptised person shares and was first highlighted by J. H. Newman, on the theology of tria munera received in baptism emphasised by Y. Congar in the years before the Council, and on the question of ministries and charisms in the Church, particularly characteristic of theology after the Second Vatican Council. Theological reflection on the laity has been accompanied since antiquity by a division of the Church, established by divine law, into ordained ministers and an unordained people, which however in no way justifies a division between the active role of the former (clerics) and the passive role of the latter (laity), and their subordinate position which we can observe in the Church almost in any period. The last Council sought to overcome this division by stressing that all the members of the Church are first included in the people of God in the power of baptism and that all have equal dignity whatever their role and ministry might be, but in truth it is necessary to acknowledge that, the distinction between the two categories in the life of the Church is far from being overcame, because neither canonical solutions nor theological reflection are capable to do that. It can be only a result of conversion, kenotic attitude of all the members of the Church and of authentic obedience to the Holy Spirit.

Ključne besede:ecclesiology, lay people in the Church, sensus fidei fidelium, tria munera, ministries in the Church

Projekti

Financer:ARIS - Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije
Številka projekta:P6-0262
Naslov:Vrednote v judovsko-krščanskih virih in tradiciji ter možnosti dialoga

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
  1. Odnos slovenskega zgodovinopisja do Habsburške monarhije
  2. Literarische Reflexionen über Maria Theresia
  3. Trijalistička reforma Austro-Ugarske u časopisima slovenskih liberala iz Trsta i Gorice
  4. Ponovna izvoljivost županov v osrednjeslovenski regiji
  5. Vloga območnih razvojnih partnerstev v Sloveniji
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
  1. Spremembe demografskih značilnosti prebivalstva v mestnih občinah Slovenije (2008-2016)
  2. "Razparač iz Rojana"
  3. Revizije popisa prebivalstva Trsta iz leta 1910
  4. Franc Jožef I., cesar avstrijski
  5. Kruci na Slovenskem Štajerskem

Nazaj