Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Repozitorij Univerze v Ljubljani
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Podrobno
Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja s primerjavo slovenske in španske ureditve
ID
Glušič, Polona
(
Avtor
),
ID
Strban, Grega
(
Mentor
)
Več o mentorju...
,
ID
Bagari, Sara
(
Komentor
)
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(1,24 MB)
MD5: 43BB4A6F5E713AD1C878EE69D1B01709
Galerija slik
Izvleček
V magistrski nalogi sem se osredotočila na predstavitev Direktive Evropske Unije o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev in novosti, ki jih z uveljavitvijo prinašata v zakonodajni sistem Slovenije in Španije. Usklajevanje poklicnih in zasebnih obveznosti je izjemno zahtevna naloga. Skrbstvene obveznosti so po zaslugi v družbi močno zakoreninjenih stereotipov tradicionalnih vlog družbe, še vedno glavna naloga žensk, ki opravljajo to neplačano delo. Zaradi neprilagodljivosti in nerazumevanja trga dela za njihove skrbstvene potrebe družine, ženske sprejmejo odločitev, da zmanjšajo svojo prisotnost na trgu dela ali pa iz njega celo izstopijo. Ta odločitev ima negativne posledice na njihovo finančno samostojnost tekom vseh obdobij življenja. Soočene so tudi z manjšimi možnostmi kariernega napredka in povečanim tveganjem revščine v času starosti. EU je s to direktivo naslovila izziv starajočega prebivalstva in pa želela spodbuditi vrnitev žensk na trg dela z oblikovanjem očetovskega, starševskega, oskrbovalskega dopusta, ki omogočajo večjo vpletenost drugega starša / druge osebe pri vzgoji oz. skrbi za ostale člane družine in pri delitvi gospodinjskih opravil. Magistrska naloga prikaže tudi sedanjo ureditev zadevnih dopustov v Sloveniji in Španiji in se opredeli do sprememb v obeh nacionalnih zakonodajah, ki so posledica implementacije direktive.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
Direktiva 2019/1158 – očetovski dopust – starševski dopust – prožne oblike dela – oskrbovalski dopust
Vrsta gradiva:
Magistrsko delo/naloga
Organizacija:
PF - Pravna fakulteta
Leto izida:
2024
PID:
20.500.12556/RUL-163691
COBISS.SI-ID:
212980995
Datum objave v RUL:
10.10.2024
Število ogledov:
291
Število prenosov:
61
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
GLUŠIČ, Polona, 2024,
Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja s primerjavo slovenske in španske ureditve
[na spletu]. Magistrsko delo. [Dostopano 7 april 2025]. Pridobljeno s: https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=163691
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Reconciling work and private life by comparing the Slovenian and Spanish systems
Izvleček:
In my master thesis I focused on the presentation of the EU Directive on the reconciliation of professional and private life of parents and carers and the innovations it brings to the legislative system in Slovenia and Spain. Reconciling family and professional commitments can be a difficult task. Caring responsibilities are still, thanks to the stereotypes of traditional social roles that are deeply rooted in society, the main task of women who carry out this unpaid work. The inflexibility and lack of understanding of the labour market with regard to their family care needs leads them to reduce their presence in the labour market or even to withdraw from it. This decision has negative consequences for their financial independence throughout their lives. They also face reduced career prospects and an increased risk of poverty in old age. With this Directive, the European Union has addressed the challenge of an ageing population and has sought to encourage women's return to the labour market by creating paternal, parental and carers leave schemes that allow for greater involvement of the other parent(s) in bringing up or caring for the other members of the family and in sharing household chores. The Master's thesis also outlines the current family leave arrangements in Slovenia and Spain and discusses the changes in both national legislations as a result of the implementation of the directive.
Ključne besede:
Directive 2019/1158 - paternity leave - parental leave - flexible working - carers' leave
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Iščem podobna dela...
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Nazaj