izpis_h1_title_alt

Razširjenost telesno dejavnega prihoda osnovnošolcev v šolo in odhoda iz nje
ID Strgar, Jerneja (Avtor), ID Sember, Vedrana (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Kovač, Marjeta (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (1,29 MB)
MD5: F3DDAEDDFDB4F970073D34E8C77F0A47

Izvleček
Z magistrsko nalogo smo raziskovali, koliko otrok prihaja v šolo in odhaja iz nje na telesno dejaven način. Ugotovili smo, da je takšnih okoli polovica slovenskih otrok in da je ta delež nekje v povprečju glede na tuje države, ki so del neprofitne organizacije Aktivni in zdravi otroci. Natančneje smo opisali delovanje projekta Aktivno v šolo in zdravo mest in predstavili nekaj drugih intervencij na področju telesno dejavnega prihoda v šolo in odhoda iz nje. Projekt Aktivno v šolo in zdravo mesto vključuje tri dejavnosti, od katerih je najbolj razširjena Pešbus, ki so jo v šolskem letu 2022/23 izvedli na 83 šolah. Poleg tega projekta so bile v Sloveniji izvedene še intervencije Prometna kača, Beli zajček, Zelene srede: dan za korak, kolo in sopotništvo, Prometni dedek/babica, projekt Trajnostna mobilnost v vrtcih in osnovnih šolah, določene so bile smernice Varneje v šolo in sprejeti različni ukrepi na tem področju. S pregledom literature smo raziskovali vpliv telesno dejavnega načina prihoda v šolo in odhoda iz nje na posameznika in družbo ter ugotovili, da vpliva na večjo telesno dejavnost otrok, manjše tveganje za srčno-žilne bolezni, višje srčno-dihalne sposobnosti, tveganje za pojav sladkorne bolezni in debelosti, spodbuja pa tudi osebnostni in socialni razvoj. Ravno tako vpliva na prometne gneče, ekonomski prihranek in manjšo onesnaženost okolja. V raziskavo smo vključili primer dobre prakse dveh osnovnih šol, s čimer smo dodatno ugotavljali, katere so ovire telesno dejavnega načina potovanja v šolo in iz nje. Obe šoli sta poročali, da imajo pri izvedbi največ težav s prostovoljci in da je pri izvedbi potrebna varna ureditev šolskega okoliša. Pri pregledu literature smo ugotovili, da na izbiro telesno dejavnega načina potovanja v šolo in iz nje vpliva oddaljenost bivališča od šole, starost učenca, vreme, nevarnosti na poti, zakonodaja, urejenost prometne infrastrukture na poti do šole, navade družine in skrb otrok, da bi zamudili k pouku. Pri pisanju smo raziskovalne vire pregledali po podatkovnih zbirkah PUBMED, SCOPUS in GOOGLE SCHOLAR. Ugotovitev ne moremo posploševati za Slovenijo in tujino, ker nismo naredili pravega sistematičnega pregleda literature.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:telesna dejavnost, osnovna šola, pot v šolo in iz nje, intervencija, Aktivno v šolo
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:FŠ - Fakulteta za šport
Leto izida:2024
PID:20.500.12556/RUL-156129 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:10.05.2024
Število ogledov:97
Število prenosov:12
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:PREVALENCE OF PHYSICALLY ACTIVE TRANSPORTATION OF PRIMARY SCHOOL CHILDREN
Izvleček:
In our master's thesis, we investigated the extent to which children commute to and from school in an active manner. We found that approximately half of Slovenian children engage in such activity, a proportion which is relatively average compared to foreign countries that are part of the non-profit organization Active and Healthy Kids. Specifically, we described the operation of the Active to School and Healthy City project and presented several other interventions related to physically active commuting to and from school. The Active to School and Healthy City project includes three activities, with the most widespread being the Walking School Bus, implemented in 83 schools during the 2022/23 school year. In addition to this project, interventions such as the Traffic Snake, White Rabbit, Green Wednesdays: A Day for Walking, Biking, and Carpooling, and Traffic Grandparent were implemented in Slovenia. Furthermore, the project Sustainable Mobility in Kindergartens and Primary Schools was carried out, along with the establishment of guidelines for Safer Routes to School and various measures in this field. Through a literature review, we explored the impact of physically active commuting to and from school on individuals and society, discovering its influence on increased physical activity among children, reduced risk of cardiovascular diseases, higher cardiorespiratory fitness, decreased risk of diabetes and obesity, as well as its promotion of personality and social development. It also affects traffic congestion, economic savings, and environmental pollution reduction. We included a case study of good practice from two primary schools to further identify barriers to physically active commuting to and from school. Both schools reported that they encountered the most difficulties with volunteers and emphasized the need for a safe school environment. Our literature review revealed that the choice of physically active commuting to and from school is influenced by factors such as distance from home to school, student age, weather, hazards on the way, legislation, traffic infrastructure on the route to school, family habits, and children's fear of being late for class. We conducted our research using academic databases such as PUBMED, SCOPUS, and GOOGLE SCHOLAR. However, we cannot generalize our findings to Slovenia and abroad because we did not conduct a proper systematic literature review.

Ključne besede:physical activity, primary school, active commuting, intervention, Active to school

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj