izpis_h1_title_alt

Delovno zadovoljstvo specialnih in rehabilitacijskih pedagogov na različnih delovnih mestih : magistrsko delo
ID Kuhar, Špela (Avtor), ID Jerman, Janez (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (1,17 MB)
MD5: 74CB14CE51CA4D2C52A2E381E7236B62

Izvleček
Specialni in rehabilitacijski pedagogi (SRP) imajo veliko možnosti zaposlitve. Znotraj šolstva so lahko zaposleni v različnih vzgojno-izobraževalnih programih, lahko se zaposlijo v socialni ali zdravstveni dejavnosti ali pa poiščejo samostojno pot v zasebnih specialno-pedagoških svetovalnicah. Vloge, naloge in pogoji dela so za SRP na različnih delovnih mestih različni, zato pride tudi do razlik pri doživljanju zadovoljstva na delovnem mestu. Namen magistrskega dela je bil ugotoviti stopnjo zadovoljstva SRP zaposlenih na različnih delovnih mestih in primerjati dejavnike, ki vplivajo na njihovo delovno zadovoljstvo. V empiričnem delu smo uporabili »Vprašalnik o zadovoljstvu pri delu«, ki je namenjen široki populaciji zaposlenih na različnih delovnih mestih v različnih delovnih organizacijah in meri splošno zadovoljstvo z delom. Kot glavne vsebinske sklope smo zajeli zadovoljstvo s samim delom, z vodjo, s sodelavci, s plačo in z možnostmi za napredovanje. V raziskavi je sodelovalo 159 specialnih in rehabilitacijskih pedagogov, zaposlenih na naslednjih delovnih mestih: stalni SRP za izvajanje dodatne strokovne pomoči (DSP) na osnovni šoli ali v vrtcu; mobilni SRP; SRP v posebnem programu vzgoje in izobraževanja (PPVI) za otroke z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju (MDR); SRP v prilagojenem programu vzgoje in izobraževanja z nižjim izobrazbenim standardom (NIS); SRP, zaposlen v socialni dejavnosti; SRP, zaposlen v zdravstveni dejavnosti, in SRP kot samostojni podjetnik, ki nudi samoplačniška svetovanja ter obravnave v zasebnih ambulantah. Ugotovili smo, da SRP na vseh delovnih mestih v splošnem doživljajo visoko stopnjo delovnega zadovoljstva. Z delom SRP so najbolj zadovoljni zaposleni v PPVI in tisti, ki svoje delo opravljajo kot samostojni podjetniki. Rezultati raziskave kažejo, da ni statistično pomembnih razlik v zadovoljstvu z delom SRP glede na število ur tedenske učne obveze. Z vodjo so najbolj zadovoljni SRP samostojni podjetniki in najmanj SRP, ki so zaposleni v šolski svetovalni službi. Anketirani SRP, zaposleni v PPVI, so izrazili najvišjo stopnjo zadovoljstva s sodelavci, mobilni SRP in SRP samostojni podjetniki pa najnižjo. S plačo so najbolj zadovoljni SRP samostojni podjetniki in najmanj SRP, zaposleni v vzgojno-izobraževalnih ustanovah. SRP samostojni podjetniki so izrazili več zadovoljstva z možnostmi napredovanja kot ostale kategorije zaposlenih SRP.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:Zadovoljstvo na delovnem mestu, Vzgoja in izobraževanje oseb s posebnimi potrebami, poklic specialnega in rehabilitacijskega pedagoga, delovno mesto, zadovoljstvo, dejavniki zadovoljstva
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:Š. Kuhar
Leto izida:2024
Št. strani:90 str.
PID:20.500.12556/RUL-155959 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:331.101.32(043.2)
COBISS.SI-ID:194420227 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:25.04.2024
Število ogledov:600
Število prenosov:56
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Job satisfaction of special and rehabilitation teachers in different posts
Izvleček:
Special and rehabilitation pedagogues (SRP) have many employment opportunities. In education, they can be employed in various educational programmes, they can be employed in social or health activities, or they can choose an independent path in private special educational consultancies. Roles, tasks and working conditions differ for SRPs in different workplaces, which is why there are also differences in experiencing satisfaction in the workplace. The purpose of the master's thesis was to determine the level of satisfaction of SRP employees in different workplaces and to compare the factors that influence their job satisfaction. In the empirical work, we used the “Job Satisfaction Questionnaire”, which is intended for a wide population of employees in various jobs in various work organisations and measures general job satisfaction. As the main content sections, we included satisfaction with the work itself, with management, with colleagues, with the salary and with the possibilities for advancement. 159 special and rehabilitation pedagogues participated in the research. These were employed in the following positions: permanent SRP for the implementation of additional assistance at primary schools or kindergartens; mobile SRP; SRP in the special programme of upbringing and education (PP VI) for children with moderate, severe and severe intellectual disabilities; SRP in an adapted education programme with a lower educational standard; SRP employed in social activity; SRP employed in the health sector, and SRP as an independent entrepreneur offering self-paying consultations and treatments in private clinics. We found that SRPs in all workplaces generally experience a high level of job satisfaction. The employees of PP VI and those who perform their work as independent entrepreneurs are the most satisfied with SRP work. The results of the research show that there are no statistically significant differences in satisfaction with SRP work according to the number of hours of weekly teaching obligation. Self-employed SRP entrepreneurs are the most satisfied with the manager, and SRPs who are employed in the school counselling service are the least satisfied. The interviewed SRP employees in PP VI expressed the highest level of satisfaction with their colleagues, while mobile SRP and SRP self-employed entrepreneurs expressed the lowest level. Self-employed SRPs are the most satisfied with their salary, and SRPs employed in educational institutions are the least satisfied. Independent SRP entrepreneurs expressed more satisfaction with advancement opportunities than other categories of SRP employees.

Ključne besede:special and rehabilitation pedagogue profession, workplace, satisfaction, satisfaction factors

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj