izpis_h1_title_alt

Analiza povezanosti deloholizma in izgorelosti zaposlenih v upravnih enotah in izbranih bankah : magistrsko delo
ID Bandelj, Anja (Avtor), ID Kozjek, Tatjana (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (2,10 MB)
MD5: 7E30BBBC8B842F1D0541E4F778DC0717

Izvleček
Deloholizem je opredeljen kot zasvojenost z delom, kompulzivna in neobvladljiva potreba po nenehnem delu. Izgorelost pa se lahko pojasni kot psihološki sindrom, ki se kaže kot emocionalna izčrpanost, zmanjšana učinkovitost in depersonalizacija. Lahko se pojavi tudi kot posledica deloholizma. V magistrskem delu sta raziskani področji deloholizma in izgorelosti. Namen magistrskega dela je bil analizirati povezanost deloholizma in izgorelosti med zaposlenimi v javnem in zasebnem sektorju v Sloveniji. V raziskavo javnega sektorja se je vključilo zaposlene vseh oseminpetdesetih upravnih enot v Sloveniji, raziskava zasebnega sektorja pa je bila izvedena med zaposlenimi dveh izbranih bank. Rezultate izbranih bank se je primerjalo tudi s tujo raziskavo, ki je bila izvedena v ZDA in na Kitajskem. Cilj magistrskega dela je bil medsebojno primerjati dobljene rezultate v upravnih enotah in v dveh izbranih bankah ter predlagati spremembe, ki bi omogočale zmanjševanje deloholizma in izgorelosti zaposlenih. Uporabljeni so bili različni metodološki pristopi, med drugim študija tuje in domače literature ter anketiranje zaposlenih. Rezultati raziskave so pokazali, da se stopnja deloholizma med zaposlenimi v upravnih enotah in bankah statistično pomembno razlikuje. Stopnja deloholizma je višja med zaposlenimi v upravnih enotah kot v bankah. Ugotovljena je bila tudi pozitivna povezanost med deloholizmom in dvema dimenzijama izgorelosti tako pri zaposlenih na upravnih enotah kot tudi pri zaposlenih v izbranih bankah. Treba je iskati načine, kaj se lahko stori, da bo v prihodnosti čim manj izgorelih zaposlenih. Veliko vlogo pri tem imajo prav vodje. S svojim načinom vodenja lahko močno vplivajo na psihofizično stanje svojih podrejenih.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:deloholizem, deloholik, izgorelost, zaposleni, upravne enote, banke
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:FU - Fakulteta za upravo
Kraj izida:Ljubljana
Založnik:[A. Bandelj]
Leto izida:2021
Št. strani:XI, 115 str.
PID:20.500.12556/RUL-152733 Povezava se odpre v novem oknu
UDK:331.442:3.08:347.734(497.4)
COBISS.SI-ID:174837507 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:04.12.2023
Število ogledov:678
Število prenosov:160
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Analysis of the relationship between workaholism and employees' burnout in administrative units and two selected banks
Izvleček:
Workaholism is defined as an addiction to work, a compulsive and uncontrollable need for constant work. Burnout, however, can be explained as a psychological syndrome that manifests as emotional exhaustion, decreased efficiency, and depersonalization. It can also occur as a result of workaholism. In the master's thesis, the fields of workaholism and burnout are researched. The purpose of the master's thesis was to analyze the relationship between workaholism and burnout among employees in the public and private sectors in Slovenia. The public sector survey included employees of all fifty-eight administrative units in Slovenia, while the private sector survey was conducted among employees of two selected banks. The results of the selected banks were also compared with a foreign survey conducted in the US and China. The aim of the master's thesis was to compare the results obtained in the administrative units and in two selected banks and to propose changes that would reduce the workaholism and burnout of employees. Various methodological approaches were used, including the study of foreign and domestic literature and employee surveys. The results of the research showed that the level of workaholism differs statistically significantly between employees in administrative units and banks. The level of workaholism is higher among employees in administrative units than in banks. A positive association between workaholism and the two dimensions of burnout was also found in both employees in administrative units and employees in selected banks. It is necessary to look for ways what can be done to keep as few burnout employees as possible in the future. Leaders can have a big contribution in this. With their way of leading, they can strongly influence the psychophysical condition of their subordinates.

Ključne besede:workaholism, workaholic, burnout, employees, administrative units, banks

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj