V doktorskem delu preučujemo prehode z zlomom ergodičnosti v izoliranih kvantnih sistemih s prisotnostjo nereda. V skladu z domnevo kvantnega kaosa se v ergodičnih sistemih statistične lastnosti njihovih energijskih spektrov in pripadajočih lastnih stanj ujemajo z napovedmi teorije naključnih matrik. Ob spreminjanju ustreznega modelskega parametra, denimo stopnje neurejenosti sistema, pričnejo omenjene statistične lastnosti odstopati od napovedi teorije naključnih matrik, kar lahko pripelje do kvantnega faznega prehoda z zlomom ergodičnosti.
Uvodoma analiziramo enodimenzionalne verige spinov 1/2 ob prisotnosti nereda in meddelčnih interakcij. Za tovrstne sisteme je napovedan obstoj prehoda med ergodično in večdelčno lokalizirano neergodično fazo. V študiji analiziramo več različnih indikatorjev ergodičnosti, naši rezultati v končnih sistemih pa vseskozi skladno kažejo na linearno naraščanje kritičnega parametra prehoda skupaj z velikostjo sistema. S tem mečejo senco dvoma na obstoj večdelčno lokalizirane faze ter odpirajo nova vprašanja o obstoju prehoda v termodinamski limiti.
V doktorskem delu uporabljene numerične metode preverimo na neinteragirajočem tridimenzionalnem Andersonovem modelu, v katerem so kritični parametri prehoda med lokalizirano in delokalizirano fazo znani z veliko natančnostjo. V dvodimenzionalni različici modela nastopi lokalizacija v termodinamski limiti trivialno pri vsakem neničelnem neredu. V končnih sistemih so prisotna znatna odstopanja od omenjene napovedi, zato so lahko končni vzorci pri majhnih neredih delokalizirani. V delu pokažemo, da lahko z našimi numeričnimi metodami s preučevanjem končnih sistemov pravilno napovemo odsotnost lokalizacijskega prehoda v termodinamski limiti.
Nazadnje predlagamo ničdimenzionalni model kvantnega sonca kot vzorčni model za preučevanje prehodov z zlomom ergodičnosti v interagirajočih sistemih. Pri tem analitične napovedi potrdimo z rezultati numeričnih izračunov. Že v majhnih sistemih opazimo številne značilnosti prehoda in zato predlagamo model kot referenco za bodoče študije prehodov z zlomom ergodičnosti v sistemih z interakcijami.
|