izpis_h1_title_alt

Doživljanje odločanja za tek
ID Rebernik, Maša (Avtor), ID Strle, Toma (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/7451/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Empirične znanosti v veliki meri preučujejo odločanje s tretjeosebne perspektive in pogosto zgolj v laboratoriju, vendar nam omenjena načina raziskovanja ne dajeta celostnega vpogleda v proces odločanja. Umanjka namreč prvoosebna perspektiva odločevalca, kot tudi to, kako posameznik doživlja odločanje v vsakdanjem življenju. Tudi v okviru psihologije športa in psihologije športne rekreacije primanjkuje kvalitativnih raziskav, posvečenih vprašanju, kako posameznik doživlja procese, povezane s telesno aktivnostjo. Cilja pričujočega magistrskega dela sta: preučiti, kako rekreativni tekači doživljajo proces odločanja za tek, in sicer tekom epizod (tj. v trenutkih v doživljanju); preučiti, kako je doživljanje odločanja za tek vpeto v vsakdan rekreativnih tekačev. V skladu s ciljema sem izvedla raziskavo, s katero želim prispevati k razumevanju odločanja s prvoosebne perspektive kot poteka v vsakdanjem življenju. Zbiranje podatkov je potekalo z metodo, osnovano na podlagi mikro-fenomenologije, in etnografsko metodo. V raziskavo je bilo vključenih sedem soraziskovalcev – rekreativnih tekačev, ki so izrazili zanimanje za raziskovanje lastnega doživljanje. Epizode, v katerih so razmišljali o teku, so popisovali v dnevniških zapisih, ki so dalje služili za podlago šestim fenomenološkim intervjujem, s katerimi sem pridobila opise doživljanja v raziskovanih epizodah. Za preučevanje konteksta, v katerem se je doživljanje v epizodah dogajalo, sem s soraziskovalci opravila več polstrukturiranih intervjujev. Analizo podatkov sem opravila v skladu s smernicami kvalitativne analize, izvedena je bila na treh ravneh, in sicer s postopnim združevanjem doživljajskih in etnografskih podatkov. Rezultati so pokazali, da se je odločanje za tek v epizodah zgodilo na podlagi afektivnih stanj, na podlagi razumne presoje glede izvedljivosti teka, ali pa je do odločitve prišlo spontano. Doživljanje odločanja za tek je bilo vpeto v vsakdanje življenje soraziskovalcev na podlagi ene od treh različnih naravnanosti do teka, te so: tek kot neobvezujoča sprostitev, tek kot način uravnoteženja storilnosti s trenutnimi užitki in tek kot način življenja. Z magistrskim delom prispevam k naboru znanja o doživljanju odločanja, obenem pa z njim poudarim potrebo po raziskovanju doživljajskih fenomenov na več ravneh ob hkratnem kombiniranju metod, kar privede do bolj celostnega opisa preučevanega fenomena.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:doživljanje odločanja
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2022
PID:20.500.12556/RUL-142590 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:129031683 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:15.11.2022
Število ogledov:688
Število prenosov:173
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:The experience of deciding to go jogging
Izvleček:
: Empirical sciences study decision-making predominantly from a third-person perspective and mostly in a laboratory setting. However, the mentioned approaches do not provide comprehensive insight into the decision-making process. What is missing is the first-person perspective of the decision-maker as well as the knowledge of how one experiences decision-making in everyday life. Similarly, within sport psychology and exercise psychology, there is a lack of qualitative research addressing the experience of processes related to physical activity. The aims of this master’s thesis are: to study how recreational joggers experience the decision-making process to go jogging, namely during episodes (i.e., in distinct moments of experience); and to examine how this experience is embedded in their everyday lives. In accordance with the aims, I carried out a study in an effort to contribute to our understanding of decision-making from the first-person perspective as it occurs in daily life. The data collection process was conducted using a micro-phenomenology-based method as well as the ethnographic method. Seven co-researchers – recreational joggers interested in exploring their own experience – participated in the study. They recorded episodes in which they were thinking about going jogging in the form of journal entries. These further served as the basis for six phenomenological interviews, with which I obtained descriptions of experience in the investigated episodes. Semi-structured interviews were conducted to study the context in which the episodes occurred. The data analysis was conducted following the qualitative data analysis approach and was carried out on three levels, namely by gradually combining experiential and ethnographic data. The results showed that the decision-making to go jogging in the episodes occurred on the basis of affective states, on the basis of rational judgment regarding the feasibility of going jogging, or the decision occurred spontaneously. The experience of the decision-making process to go jogging was embedded in the co-researchers' everyday lives based on their disposition towards jogging, of which there were three: jogging as a non-committal form of relaxation, jogging as a way of balancing productivity with current pleasures, and jogging as a way of life. With this master's thesis, I add to the body of knowledge about the experience of decision-making. Additionally, I emphasize the need to research experiential phenomena on multiple levels and by combining several methods to obtain a more holistic description of the studied phenomenon.

Ključne besede:the experience of decision-making

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj