Akademski prispevek k znanstvenem področju je dvojen. Prvič, članek opredeljuje spodbudne dejavnike in ovire za soustvarjanje iz vidika javnih uslužbencev, ki je v področni literaturi največkrat spregledan. Drugič, z umestitvijo v slovensko upravno okolje članek dopolnjuje in bogati diskurz o soustvarjanju, ki ga oblikujejo predvsem izkušnje iz severne in zahodne Evrope.
Namen: S poudarkom na slovenskem javnem sektorju kot tradicionalno hierarhičnem upravnem okolju članek opredeljuje dejavnike, ki javne uslužbence spodbujajo k soustvarjanju v njihovem vsakdanjem delu, pa tudi tiste, ki njihove odločitve in postopanje v to smer ovirajo.
Zasnova/Metodologija/Pristop: Članek predstavlja študijo primerov, ki temeljita na izkušnjah slovenskih javnih uslužbencev, zaposlenih na Ministrstvu za javno upravo in Mestni občini Ljubljana. Podatki so bili zbrani s kvalitativnimi odprtimi intervjuji z zaposlenimi na vodilnih položajih in v okviru fokusne skupine uslužbencev, ki so v rednem stiku z uporabniki storitev in zunanjimi deležniki oz. imajo izkušnje na področju soustvarjanja.
Ugotovitve: Ugotovitve kažejo, da se soustvarjanje izvaja tudi v »neugodnih« hierarhičnih in centraliziranih okoljih. Ključen spodbudni dejavnik za soustvarjanje v takih okoljih je vsekakor močna politična podpora na najvišji ravni, vendar je globlja ponotranjenost soustvarjanja odvisna predvsem od redefinicije njihove poklicne identitete, pa tudi od (osebnega ali kolektivnega/organizacijskega) interesa za soustvarjanje.
Izvirnost/pomen: Članek ponuja inovativen in poglobljen vpogled v spodbudne dejavnike in ovire pri soustvarjanju v slovenskem javnem sektorju. Kot tak predstavlja dragocen prispevek za nadaljnje primerjalne analize spodbudnih dejavnikov in ovir za soustvarjanje v srednji in vzhodni Evropi.
|