Namen: Ugotoviti, ali se debelina dojke z leti po menopavzi zmanjšuje glede na zmanjšanje žleznega tkiva pri mamografskem slikanju. Zanimalo nas je tudi, kako zmanjšanje debeline dojke vpliva na kompresijsko silo in povprečno žlezno dozo.
Metode: V nalogi so bili zajeti podatki o kompresijski sili, debelini dojke in povprečni žlezni dozi 300 pacientk, ki so imele opravljeno mamografsko slikanje v dveh projekcijah, tj. CC (kraniokavdalna) in MLO (mediolateralna poševna) projekcija. Podatke smo razdelili v tri starostne skupine po 100 pacientk: od 50 do 55 (skupina 1), 60 do 65 (skupina 2) in 70 do 75 let (skupina 3). Za izračun smo uporabili osnovne statistične teste; za preverjanje normalnosti vzorca Shapiro-Wilk test, za primerjavo razlik pa Kruskal-Wallis test.
Rezultati in razprava: Pri CC projekciji obeh dojk smo ugotovili, da obstajajo statistično značilne razlike v debelini med 1. in 3. skupino, ter razlike v MGD med skupinama 1 in 2 ter 1 in 3. Pri MLO projekciji obeh dojk so bile razlike statistično značilne pri MGD, in sicer med 1. in 2. ter 1. in 3. skupino. Pri CC in MLO projekciji leve in desne dojke smo ugotovili, da se kompresijska sila ne viša z višjo starostjo pacientk, kar se da pripisati različnim strukturam dojk in različni sili kompresije. Posledično bi se vidneje znižala tudi povprečna žlezna doza in debelina.
Zaključek: Pri primerjavi kompresijske sile pri CC projekciji leve in desne dojke ni statistično značilnih razlik med skupinami, debelina in MGD pa se med nekaterimi starostnimi skupinami razlikujeta. Pri MLO projekciji se spreminja le MGD. Za nadaljnje raziskave v prihodnosti priporočamo zajem meritev na večjem vzorcu ter sočasno upoštevanje in preučitev še ostalih faktorjev, ki lahko vplivajo na debelino dojke, silo kompresije in MGD.
|