V današnji moderni, vrhunski odbojki se tako pri moških kot pri ženskah vse nagiba k temu, da imajo ekipe igralce, ki so visoki, imajo visoko dosežno višino in lahko igrajo hitro ter nepredvidljivo. Ker je dosežna višina ena izmed najpomembnejših dejavnikov igre, največjo obremenitev igralcem predstavljajo skoki.
Namen naše raziskave je bil opisati obremenitve in letni plan treningov in tekem ene uspešnejših odbojkarskih ekip na Japonskem. Opisali smo, kakšne obremenitve so deležni igralci na različnih igralnih mestih ter kakšna je povezanost med številom in višino skokov z njihovo učinkovitostjo na tekmi. Ob tem smo ugotavljali tudi, če tisti odbojkarji, ki imajo večji delež visoko intenzivnih skokov, posledično dosegajo tudi večjo učinkovitost na tekmi.
Dobro načrtovanje treningov je glede na tekmovalno sezono ključno tako za končni uspeh ekipe kot za učinkovitost posameznikov ter preprečevanje poškodb igralcev. Pomembno je, da v trenažni proces vključimo visoko intenzivne napore, podobne tistim na tekmi, ne smemo pa pozabiti tudi na regeneracijo.
Ugotovili smo, da so igralci na različnih igralnih mestih različno obremenjeni, zato je zelo pomembno, da tudi treninge temu prilagodimo in jih individualiziramo glede na potrebe posameznega igralnega mesta na tekmah.
Analiza skokov je pokazala, da obstaja povezava med količino skokov, ki jih igralci opravijo na tekmah, in njihovo učinkovitostjo v igri. Poleg tega pa skoki z nizko intenzivnostjo nimajo vpliva na učinkovitost, ampak so ključni za doseganje točk tisti z visoko intenzivnostjo. Sklepamo torej lahko, da je trening skokov zelo pomembna komponenta odbojkarskih treningov, več poudarka pa je smiselno nameniti visoko intenzivnim skokom, saj le ti prinašajo večjo učinkovitost na tekmi.
|