izpis_h1_title_alt

Pregled modelov in vitro za proučevanje obarjanja dipiridamola in raziskava vpliva hidrodinamskih sil na obarjanje iz njegove prenasičene raztopine
ID Horvat, Tamara (Avtor), ID Bogataj, Marija (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Felicijan, Tjaša (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (2,67 MB)
MD5: 9FCF93FB9582ABC808242A5204AECC9C

Izvleček
S slabo topnimi, šibko bazičnimi učinkovinami, ki imajo s pH vrednostjo pogojeno topnost, se vzdolž prebavnega trakta lahko doseže prenasičenje in obarjanje zaradi velikih sprememb v topnosti. Med take učinkovine spada tudi dipiridamol. V okviru magistrske naloge smo naredili pregled in vitro modelov, ki so se uporabljali za preučevanje obarjanja dipiridamola in raziskovali vpliv hidrodinamskih sil na obarjanje dipiridamola iz njegove prenasičene raztopine v treh različnih in vitro sistemih. S pomočjo literaturnega pregleda in vitro modelov, smo našli ključne parametre, ki vplivajo na obarjanje dipiridamola. To so: izbira medija, izbira farmacevtske oblike, izbira primernega in vitro modela ter čas trajanja poskusov. Ugotovili smo, da so se za preučevanje obarjanja dipiridamola uporabljali zelo različni in vitro modeli, zato je bilo težje primerjati čas prenasičenja in maksimalne koncentracije raztopljenega dipiridamola med modeli. Za raziskovanje vpliva mešanja na obarjanje dipiridamola, smo pripravili raztopino dipiridamola v 0,01 M HCl in jo dodali v medij, ki je predstavljal stanje na tešče v tankem črevesu in tako sprožili proces obarjanja. Poskuse smo izvajali v napravi USP II s klasičnimi mešali in manjšim volumnom medija, v napravi USP II z mini mešali in ozkimi visokimi posodami ter v sistemu s čašo, kjer smo disperzijo mešali z uporabo velikega in malega magneta. V vseh treh in vitro sistemih smo uporabili dve hitrosti mešanja disperzije. V sistemu s čašo smo pri nekaterih poskusih dodali še steklene kroglice, ki so predstavljale dodatno mehansko obremenitev. Spreminjanje koncentracij raztopljenega dipiridamola v odvisnosti od časa smo spremljali in situ s potopno sondo z optičnimi vlakni. Največje razlike v hitrosti obarjanja dipiridamola so se pojavile v sistemu s čašo, kadar so bile prisotne steklene kroglice. Manjše razlike v hitrosti obarjanja dipiridamola, kot posledica različnih hitrosti mešanja, so se pojavile v USP II s klasičnimi mešali in manjšim volumnom medija ter v sistemu s čašo, kjer ni bilo prisotnih steklenih kroglic. V USP II z mini mešali in ozkimi visokimi posodami je bil vpliv mešanja na obarjanje dipiridamola zanemarljiv, kar je v skladu z literaturnimi podatki.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:dipiridamol, obarjanje, hitrost obarjanja, in vitro, potopna sonda z optičnimi vlakni
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:FFA - Fakulteta za farmacijo
Leto izida:2021
PID:20.500.12556/RUL-128025 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:01.07.2021
Število ogledov:1055
Število prenosov:169
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Review of in vitro models for evaluation of dipyridamole precipitation and study of hydrodinamic forces influence on precipitation from its supersaturated solution
Izvleček:
With poorly soluble, weakly basic active pharmaceutical ingredients, which have a pH-dependent solubility, supersaturation and precipitation may occur during transit of the gastrointestinal tract due to a large change in solubility. Dipyridamole is one of them. In this master's thesis, we have reviewed the in vitro models which were used to study the precipitation of dipyridamole and investigated the effect of different hydrodynamic forces on the precipitation of dipyridamole from its supersaturated solution in three different in vitro systems. By reviewing the in vitro models used to monitor dipyridamole precipitation in literature, we have identified the key parameters affecting dipyridamole precipitation and used them to design the experimental work. The key parameters were the choice of medium, the choice of dosage form, the choice of a suitable in vitro model and the duration of the experiments. We found that very different in vitro models were used to study dipyridamole precipitation, making it difficult to compare supersaturation times and maximum dissolved dipyridamole concentrations between models. To investigate the effect of different hydrodynamic forces on dipyridamole precipitation, a solution of dipyridamole in 0,01 M HCl was prepared and added to a medium representing the fasted state of the small intestine to initiate the precipitation process. The experiments were carried out in a USP II dissolution system with conventional paddles and a smaller volume of medium, in a USP II dissolution system with mini paddles and narrow tall vessels and in a beaker system where the dispersion was stirred using a large and a small magnet. In all three in vitro systems, two stirring speeds were used. In the beaker system, glass beads were added in some experiments to provide additional mechanical stress. The variation of dissolved dipyridamole concentrations with time was monitored in situ with a fiber optic dip probe. The greatest differences in dipyridamole precipitation rates occurred in the beaker system when glass beads were present than when they were absent. Smaller differences in the precipitation rate of dipyridamole, as a result of different stirring speeds, occurred in USP II dissolution system with conventional paddles and a smaller volume of medium and in the beaker system where no glass beads were present. In USP II dissolution system with mini paddles and narrow tall vessels, the effect of stirring on dipyridamole precipitation was negligible, which is consisted with literature data.

Ključne besede:dipyridamole, precipitation, precipitation rate, in vitro, fiber optic dip probe

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj