Kvantna kromodinamika (QCD) je področje fizike osnovnih delcev, ki opisuje močno interakcijo ter njene pojave. Perturbativna QCD deluje odlično za energije večje od 1 GeV, kjer je sklopitvena konstanta αs veliko manjša od ena. Pri nižjih energijah perturbativnega razvoja ne moremo uporabiti in zato potrebujemo neperturbativne pristope k reševanju. Eden izmed mogočih pristopov je kvantna kromodinamika na mreži (LQCD).
Hadroni so večinoma resonance, ki lahko razpadajo preko močne interakcije. Na mreži močne razpade raziskujemo kot sipanje hadronov. V preteklih letih so eksperimenti odkrili veliko eksotičnih hadronov (tetra- in penta-kvarkov). Sipanje hadronov in hadronska spektroskopija sta prodročji kvantne kromodinamike na mreži (LQCD), ki ju raziskujemo v tej tezi.
Hadronske resonance lahko razpadejo v pare hadronov s spinom ali brez njega. Za raziskovanje sipanja dveh hadronov potrebujemo operatorje, ki kreirajo in anihilirajo ustrezno dvohadronsko stanje. Dvohadronske operatorje uporabimo v simulacijah na mreži. V tej tezi na tri načine izračunamo dvohadronske operatorje za sipanje delcev s spinom. Vse tri metode za izračun dajo konsistentne rezultate, kar tudi pokažemo. Navedemo operatorje s skupno gibalno količino nič za sipanje v vseh nerazcepnih upodobitvah oktahedralne grupe $O^{(2)}_h$. Izračunani operatorji so omejeni na primere s skupno gibalno količino nič, saj je za tak primer parnost dobro kvantno število. Povzamemo izpeljavo povezave med dvo-hadronsko sipalno amplitudo in lastnimi energijami izračunanimi na mreži, ki jo je originalno izpeljal Lüscher. Z uporabo kvantne teorije polja izračunamo povezavo za sipanje delcev brez spina ter jo nato posplošimo na primer za sipanje delcev s spinom. Izpeljano povezavo uporabimo za napoved lastnih energij sistema $N - J/\psi$ za primer, ko je resonanca $P_c$ sklopljena le s tem sipalnim kanalom.
Na mreži s pionsko maso $m_{\pi}\approx$266MeV simuliramo sipanje nukleona in mezona $J/\psi$ ter nukleona in mezona $\eta_c$. Simuliramo sipanje z vsemi mogočimi vrtilnimi količinali $J^P$ v vseh nerazcepnih upodobitvah oktahedralne grupe. Prvi opravimo simulacije na energijskemu območju pentakvarkov $P_c$. $P_c$ raziskujemo v eno-kanalnemu približku. Iz sistema s skupno gibalno količino nič izluščimo energije lastnih stanj v vseh šestih nerazcepnih upodobitvah. Ne opazimo nobenega energijskega premika, število opaženih stanj se ujema s številom, ki ga predvideva neinteragirajoča limita za sipanje nukleona in čarmonija. Najverjetnejša razlaga naših rezultatov je, da pentakvark $P_c$ ni sklopljen le na en sipalni kanal ($J/\psi - N$ ali $\eta_c - N$), ampak je verjetno posledica sklopljenega sipanja ali občutne interakcije v drugih kanalih (npr. čaroben mezon in čaroben barijon).
|