Postopek digitalizacije dobavne verige z električno energijo in uvedba pametnega omrežja kot koncepta, ki bo olajšal vključitev obnovljivih virov energije in električnih vozil v obstoječe elektroenergetsko omrežje, je privedla do znatnega povečanja podatkov in izmenjave informacij med deležniki. Vsaka zainteresirana stran ali subjekt na področju električne energije lahko z različnim pristopom oblikuje podatke, kar predstavlja izziv za njihovo interoperabilnost. Nekateri primeri poslovne uporabe in aplikacije zahtevajo podatke iz različnih virov na različnih lokacijah, kar dodatno povzroča težave.
Magistrsko delo obravnava ta problem s preučevanjem semantičnega modeliranja podatkov o električni energiji in shranjevanjem teh podatkov v grafne podatkovne baze za nadaljnje hitro in zanesljivo iskanje informacij. Skupni informacijski model (CIM) omogoča semantično interoperabilnost podatkov o električni energiji, ki se nanašajo na različne procesne in časovne lestvice od realnega časa do dolgoročnega načrtovanja (npr. Mrežni modeli, meritve, tržni podatki itd.). Izhajajoči iz klasifikacije podatkov o električni energiji, CIM ontologija za semantično modeliranje podatkov je obravnana v tej nalogi. Ker okvir za opis virov (RDF) predstavlja učinkovito sredstvo za serializacijo podatkov na semantičnem spletu in so trenutno veliki podatki o električni energiji pogosto serializirani v tej obliki, si prizadevamo za globlje razumevanje RDF. V naslednjem koraku bomo preučili metodologijo za shranjevanje podatkov, serializiranih kot datoteka RDF/XML, v grafno podatkovno bazo ter pristope za iskanje podatkov iz baz podatkov, ki jih zahtevajo drugi poslovni procesi. Da bi omogočili kombiniranje podatkov o električni energiji z drugimi podatki, ki so na voljo v semantičnem spletu (npr. Vremenski podatki, Google Maps itd.), bo delo, predstavljeno v tej nalogi, uporabilo semantične poizvedbene jezike za pridobivanje podatkov o električni energiji iz baze podatkov. V okviru praktičnega dela te naloge bodo modeli distribucijskih mrež v formatu RDF postavljeni v dve grafne baze podatkov z različno zasnovo (Neo4j in GraphDB) in primerjane bodo njihove zmogljivosti s standardnimi KPI (ključni kazalniki uspešnosti) za baze podatkov.
Magistrsko delo prispeva k celoviti raziskavi semantičnega modeliranja podatkov in interoperabilnosti podatkov na področju električne energije kot ključne komponente za širšo uvajanje tehnologij pametnih omrežij v prihodnosti.
|