izpis_h1_title_alt

Vrednotenje obarjanja dipiridamola v pretočnem sistemu in vitro pri ponazorjenih pogojih prehoda iz želodca v tanko črevo
ID Triler, Karin Veronika (Avtor), ID Bogataj, Marija (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Felicijan, Tjaša (Komentor)

.pdfPDF - Predstavitvena datoteka, prenos (4,51 MB)
MD5: 52CB8BD37A32F116588A4F3E36F5A5C9

Izvleček
Pri slabo topnih šibko bazičnih učinkovinah s pH pogojeno topnostjo, med katere spada tudi dipiridamol (DIP), lahko vzdolž prebavnega trakta zaradi velike spremembe v topnosti pride do prenasičenja in obarjanja. V okviru magistrske naloge smo s pretočnim sistemom ponazarjali prehod DIP iz želodca v tanko črevo. Z različnimi kombinacijami medijev smo posnemali in vivo variabilnost pH vrednosti želodca (različne koncentracije HCl) in tankega črevesa (različne pH vrednosti redčenih McIlvainovih pufrov) v stanju na tešče, s katerimi smo želeli ovrednotiti vpliv pH na obnašanje DIP v pretočnem sistemu. Poskuse v pretočnem sistemu smo razdelili na poskuse z različno koncentriranimi začetnimi raztopinami DIP in poskuse z izdelanimi tabletami DIP s podaljšanim sproščanjem. Preučili smo tudi obnašanje DIP v pretočnem sistemu v primeru, da tekom poskusov ne pride do obarjanja. Spreminjanje koncentracij raztopljenega DIP smo v ponazorjenem črevesnem prostoru spremljali in situ s potopno UV-VIS sondo. Za vzorce, ki smo jih iz ponazorjenega črevesnega prostora prečrpali v določenih časovnih intervalih, smo uporabili sistem dvojnega vzorčenja za določanje raztopljenega in celokupno prečrpanega deleža DIP. Z namenom, da se pH vrednost v ponazorjenem črevesnem prostoru tekom poskusov kljub črpanju kislega medija ni spreminjala, smo za vsako kombinacijo medijev HCl in redčenega McIlvainovega pufra poiskali ustrezno koncentracijo fosfatnega pufra s pH, ki ponazarja pH žolča. Fosfatni pufer smo v ponazorjen črevesni prostor črpali sočasno in z enako hitrostjo, kot smo črpali HCl. Sproščanje DIP iz izdelanih tablet smo preučili tudi v napravi USP II v medijih z različnimi pH vrednostmi in ugotovili, da se zaradi pH odvisne topnosti DIP, v medijih z nižjimi pH vrednostmi sprosti večji delež DIP kot v medijih z višjimi pH vrednostmi. Pri poskusih v pretočnem sistemu z raztopinami DIP smo ugotovili, da koncentracija HCl nima bistvenega vpliva na obnašanje DIP, saj v ponazorjenem črevesnem prostoru tekom poskusov vzdržujemo konstantno pH vrednost, prav tako pa je DIP na začetku poskusov že raztopljen. Nasprotno pa smo pri poskusih s tabletami v pretočnem sistemu ugotovili, da koncentracija HCl vpliva na hitrost sproščanja DIP iz tablet, zaradi česar naraščajo koncentracije DIP v ponazorjenem črevesnem prostoru hitreje pri uporabi bolj koncentrirane HCl. To je posledica višje topnosti DIP v bolj koncentrirani kislini, zaradi katere se iz ogrodnih tablet sprošča hitreje. Na obnašanje DIP v pretočnem sistemu ima tako pri poskusih z raztopinami kot tudi pri poskusih s tabletami velik vpliv pH medija v ponazorjenem črevesnem prostoru, saj je od pH medija odvisna ravnotežna topnost DIP in posledično tudi stopnja prenasičenja.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:pretočni sistem, dipiridamol, obarjanje, prenasičenje, UV-VIS sonda
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Organizacija:FFA - Fakulteta za farmacijo
Leto izida:2021
PID:20.500.12556/RUL-124720 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:12.02.2021
Število ogledov:929
Število prenosov:168
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Evaluation of dipyridamole precipitation in an in vitro flow-through model simulating transit from stomach to small intestine
Izvleček:
In the case of poorly soluble weakly basic active pharmaceutical ingredients with pH-dependent solubility, including dipyridamole (DIP), supersaturation and precipitation may occur during transit of the gastrointestinal tract due to a large change in solubility. In this master thesis, we used a flow-through model to simulate transit from stomach to small intestine. With different media combinations we mimicked in vivo pH variability of the stomach (different HCl concentrations) and the small intestine (different pH of diluted McIlvain buffers) in the fasted state to evaluate the effect of pH on DIP behaviour in the flow-through model. The experiments in the flow-through model were divided to experiments with differently concentrated DIP solutions and experiments with manufactured DIP extended-release tablets. We also examined the changes in dissolved DIP in the flow-through model if no precipitation occurs. In the flow-through model we monitored in situ changes in dissolved DIP in the intestinal compartment with an UV-VIS fibre optic dip probe. For samples pumped out of the simulated intestinal compartment at time intervals, a double sampling system was used to determine the dissolved and overall pumped DIP fraction. To ensure the pH in the intestinal compartment did not change during the experiments despite of the inflow of the acid medium, an appropriate concentration of phosphate buffer, mimicking the bile pH value, was experimentally determined for each combination of HCl media and diluted McIlvaine buffer. Phosphate buffer was pumped into the intestinal compartment simultaneously and at the same rate as HCl. DIP dissolution from tablets was also studied in USP II dissolution apparatus in media with different pH values. We concluded that due to DIP pH-dependent solubility a higher fraction of DIP is released in media with lower pH than in media with higher pH. In experiments with DIP solutions in the flow-through model, we found that HCl concentration has no significant effect on DIP behaviour, as a constant pH value is maintained in the intestinal compartment, and DIP is already dissolved at the beginning of the experiments. On the other hand, in experiments with tablets we found that HCl concentration affects DIP release rate from tablets, resulting in faster increasing in DIP concentrations in the intestinal compartment when more concentrated HCl is used. This is due to the higher DIP solubility in more concentrated acid, which allows faster DIP release from the tablets. We also concluded that the pH of the intestinal compartment medium has a great influence on DIP behaviour in experiments with solutions and tablets, as the equilibrium solubility of DIP and consequently the degree of supersaturation depend on the medium pH.

Ključne besede:flow-through model, dipyridamole, precipitation, supersaturation, fibre optic dip probe

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj