izpis_h1_title_alt

Kakovost življenja odraslih z motnjami v duševnem razvoju v družinskem okolju in v stanovanjskih skupnostih
ID Štular, Maruša (Avtor), ID Lipec Stopar, Mojca (Mentor) Več o mentorju... Povezava se odpre v novem oknu, ID Novak, Metka (Komentor)

URLURL - Predstavitvena datoteka, za dostop obiščite http://pefprints.pef.uni-lj.si/6124/ Povezava se odpre v novem oknu

Izvleček
Za osebe z motnjami v duševnem razvoju, ki potrebujejo pomoč in podporo tudi v odraslosti, je izbira, kje in s kom živijo, velikega pomena; tudi njim je treba omogočiti, da imajo vpliv na način svojega bivanja. V magistrskem delu je prikazan razvoj različnih možnosti bivanja za odrasle z motnjami v duševnem razvoju skozi zgodovino vse do danes, kako to področje ureja zakonodaja ter kako pojmujemo tako imenovano deinstitucionalizacijo. V Sloveniji zaradi razmeroma novega gibanja deinstitucionalizacije raziskave na temo kakovosti življenja v stanovanjskih skupnostih še niso prisotne, zato je pomembno, da se to področje bolj razišče. V empiričnem delu se je tako preverjalo predpostavko, da je lahko kakovost življenja posameznikov v stanovanjskih skupnostih višja od kakovosti življenja tistih, ki bivajo v družinskem okolju. V ta namen je bila izvedena kvantitativna raziskava. Z anketnim vprašalnikom se je ugotavljala kakovost življenja 10 oseb, ki bivajo v družinskem okolju, in 10 tistih, ki bivajo v stanovanjskih skupnostih. V okviru raziskave se je kakovost življenja pri tistih posameznikih, ki bivajo v stanovanjskih skupnostih, izkazala za pomembno višjo v primerjavi s tistimi, ki bivajo v družinskem okolju. Iz rezultatov raziskave je razvidno, da novodobne stanovanjske skupnosti, kljub temu da so pod okriljem institucij, zagotavljajo pogoje, v katerih odrasli z motnjami v duševnem razvoju lahko živijo dostojno in z nekaj ustrezne podpore tudi samostojno življenje.

Jezik:Slovenski jezik
Ključne besede:odrasli z motnjami v duševnem razvoju
Vrsta gradiva:Magistrsko delo/naloga
Tipologija:2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:PEF - Pedagoška fakulteta
Leto izida:2019
PID:20.500.12556/RUL-113172 Povezava se odpre v novem oknu
COBISS.SI-ID:12733257 Povezava se odpre v novem oknu
Datum objave v RUL:13.12.2019
Število ogledov:1123
Število prenosov:132
Metapodatki:XML RDF-CHPDL DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
Objavi na:Bookmark and Share

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Life quality of adults with intellectual disabilities in family environment and in residential centers
Izvleček:
For people with intellectual disabilities, who need help and support throughout their adulthood, the decision of where and with whom to live is of vital importance. They must be allowed to have an influence on their living environments. The following thesis presents the historical review of different living environments for adults with intellectual disabilities up until today, how the current legislation in Slovenia deals with living options for the before mentioned population and how to understand the role of deinstitutionalization. The deinstitutionalization movement in Slovenia is fairly new, which means that research on the quality of life for adults with intellectual disabilities living in residential centers is not yet present, which makes the research in this field important. The hypothesis this thesis examined was that the quality of life of people living in residential centers is higher compared to those living in family environments. For that purpose the quantitative research was carried out. Questionnaires were used to compare the quality of life between two groups, the first group consisted of 10 people living in residential centers and the second group consisted of 10 people living in family environments. The results showed a statistically higher quality of life for those living in residential centers, not family environments. It is evident from research that although new age residential centers are under institutional care, they still provide conditions in which adults with intellectual disabilities can live decent and with some additional support even independent lives.

Ključne besede:people with intellectual disabilities

Podobna dela

Podobna dela v RUL:
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:

Nazaj