Vaš brskalnik ne omogoča JavaScript!
JavaScript je nujen za pravilno delovanje teh spletnih strani. Omogočite JavaScript ali pa uporabite sodobnejši brskalnik.
Repozitorij Univerze v Ljubljani
Nacionalni portal odprte znanosti
Odprta znanost
DiKUL
slv
|
eng
Iskanje
Brskanje
Novo v RUL
Kaj je RUL
V številkah
Pomoč
Prijava
Podrobno
Predelava vremenskih podatkov za program TCD : magistrsko delo
ID
Sušnik, Mija
(
Avtor
),
ID
Košir, Mitja
(
Mentor
)
Več o mentorju...
,
ID
Christensen, Jorgen Erik
(
Komentor
)
PDF - Predstavitvena datoteka,
prenos
(6,62 MB)
MD5: D555745C933F64D64A15601DB24BC7E0
Galerija slik
Izvleček
Program TCD (angl. Thermal Calculator by Design) je kalkulator za notranje toplotno okolje, ki je bil razvit na oddelku za gradbeništvo na Danski tehnični univerzi (DTU). Solarni dobitki temeljijo na integriranih sončnih krivuljah za lokacijo na Danskem. Le-te so pridobljene iz literature, ki pa ne zajema pojasnila o tem, kako so bile pridobljene. Na ta način je uporaba programa TCD omejena, saj se lahko uporabi le za analize za lokacijo na Danskem. Namen naloge je bil analizirati obstoječe sončne krivulje in poiskati metodo za določitev novih sončnih krivulj za namene razširitve uporabnosti programa TCD. Obstoječe sončne krivulje so bile analizirane in z izvedbo številnih simulacij in izračunov je bilo ugotovljeno, kako se jih lahko pridobi. To je služilo kot temelj za razvoj metode za določanje sončnih krivulj iz široko dostopnih vremenskih datotek. Vsak korak postopka je v nalogi natančno opisan, saj je namen bil izdelati pregled, ki se ga lahko uporabi kot vodič oziroma priročnik. S sledenjem opisanih korakov se lahko določi sončne krivulje za katerokoli izbrano lokacijo. To je bilo dokazano tako, da je metoda bila uporabljena za določanje sončnih krivulj za Slovenijo. Na novo pridobljene krivulje in s tem tudi metoda sama so bile preverjene z vnosom novih sončnih krivulj v program TCD in primerjavo rezultatov s simulacijami, izvedenimi v bolj naprednem simulacijskem orodju BSim. Ugotovljeno je bilo, da metoda dobro deluje in se jo lahko uporabi za določanje sončnih krivulj za katerokoli lokacijo. Razvita metoda zagotavlja dobre rezultate in prispeva k večji uporabnosti programa TCD tako, da širi možnosti njegove uporabe za analize za katerokoli izbrano lokacijo.
Jezik:
Slovenski jezik
Ključne besede:
Solarni dobitki
,
sončne krivulje
,
BSim
,
TCD
Vrsta gradiva:
Magistrsko delo/naloga
Tipologija:
2.09 - Magistrsko delo
Organizacija:
FGG - Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
Založnik:
[M. Sušnik]
Leto izida:
2018
PID:
20.500.12556/RUL-100576
UDK:
620.92:004.43(043.2)
COBISS.SI-ID:
8368481
Datum objave v RUL:
31.03.2018
Število ogledov:
2032
Število prenosov:
535
Metapodatki:
Citiraj gradivo
Navadno besedilo
BibTeX
EndNote XML
EndNote/Refer
RIS
ABNT
ACM Ref
AMA
APA
Chicago 17th Author-Date
Harvard
IEEE
ISO 690
MLA
Vancouver
:
SUŠNIK, Mija, 2018,
Predelava vremenskih podatkov za program TCD : magistrsko delo
[na spletu]. Magistrsko delo. M. Sušnik. [Dostopano 3 maj 2025]. Pridobljeno s: https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=100576
Kopiraj citat
Objavi na:
Sekundarni jezik
Jezik:
Angleški jezik
Naslov:
Weather data modification for TCD program : master thesis
Izvleček:
The TCD (Thermal Calculator by Design) program is a thermal calculator, developed at the Department of Civil Engineering at Technical University of Denmark (DTU). Solar gain calculations are based on implemented sun curves for a location in Denmark. These sun curves come from a literature, which includes no explanation on how they were composed. This is limiting the use of the TCD, since it can only be used for a location in Denmark. Therefore, the aim of the study was to investigate the existing sun curves and find a method to obtain new ones in order to expand the use of the TCD program. The existing sun curves have been investigated, and by performing several simulations and calculations it has been explained, how sun curves can be obtained. This investigation was a foundation for developing a method to obtain sun curves from a broadly accessible weather file. Each step of the procedure is thoroughly explained, since the aim of the study was to develop an overview or a guide that can be read as a manual. Following the steps, new sun curves can be obtained – not only for Denmark, but also for any chosen location. This was proved by using the method to obtain sun curves for a location in Slovenia. The newly obtained sun curves and thus the method itself have been verified by implementing the new sun curves into the TCD program and comparing the results with simulations, performed in a more advanced simulation tool called BSim. It was concluded that method works well and can be used to obtain sun curves for any location. Altogether, the developed method provides good results and it contributes to the use of the TCD by expanding its scope to any chosen location.
Ključne besede:
Solar gain
,
sun curves
,
BSim
,
TCD
Podobna dela
Podobna dela v RUL:
Optimizacija dimenzij in vrste slojev voziščne konstrukcije
Generacija prometa glede na dejavnost
Vpliv stopnje prezračevanja na kakovost notranjega zraka v izobraževalnih ustanovah in pisarnah
Problematika izbire metodologije izračuna rabe energije na določitev korekturnih faktorjev v večstanovanjskih stavbah
Integriran model rabe tal in prometa Tranus
Podobna dela v drugih slovenskih zbirkah:
Energijske zahteve pasivne solarne hiše s sistemom Trombe - Michelove stene
Vizualizacija vremenskih podatkov za Slovenijo
Nazaj